صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

شایعه ‌ای که جان خفاش ‌ها را تهدید می کند

با توجه به انتشار شایعه ای در فضای مجازی درباره استفاده دارویی از بزاق خفاش ها عده ‌ای را با هدف سودجویی روانه غارها کرده که این موضوع جان این موجودات را با خطر جدی روبه رو کرده است.

به گزارش  جهانی خبر از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، شایعات مذکور مربوط به خفاش خون‌آشام یا خفاش وَمپایر است که موضوع تحقیق پزشکان دانشگاه نورت استافورد شایر از انگلستان بوده و در ایران وجود ندارد، از نظر جغرافیایی در نواحی استوایی مکزیک، امریکای مرکزی و امریکای جنوبی زیست می کنند در حالی که خفاش‌ های ایران به استثنای یک گونه که میوه‌ خوار بوده بقیه حشره خوار هستند.
در جهان 1300 گونه خفاش شناخته شده که تعداد 49 گونه خفاش متعلق به 8 خانواده از ایران گزارش شده است که شامل خانواده‌ های خفاش ‌های میوه‌ خوار، خفاش‌ های دم موشی، خفاش ‌های مقبره ‌ای، خفاش ‌های نعل اسبی، خفاش ‌های بینی برگه ای، خفاش ‌های دم آزاد، خفاش ‌های شامگاهی و خفاش ‌های بال خمیده هستند.
خفاش‌ ها زیستگاه خود را تحت تاثیر دﻭ عامل وجوﺩ پناهگاﻩ مناسب و دسترسی به منابع غذایی مناسب دﺭ فاصله پروﺍﺯﻯ انتخاب می ‌کنند.
گونه ‌هاﻯ مختلف معمولا اﺯ ساختماﻥ ها ﻭ بناهاﻯ تاریخی (مانند پی ‌پیسترل ‌ها)، دﺭختان (خفاش ‌های جنگلی)، شکاف‌ ها (خفاش ‌هاﻯ ﺩم‌ موشی) ﻭ غاﺭها ﻭ قنات‌ها (مانند خفاش بال ‌بلند) به عنوان خوﺍبگاﻩ رﻭﺯﺍنه استفادﻩ می‌ کنند.
خفاش ‌ها با پایین نگه داشتن تعداد حشرات، نقش مهمی در کنترل آفات مزارع، باغ ‌ها و حشرات مزاحم برای انسان دارند. برخی از آنها نیز در گرده افشانی و انتشار بذر نقش دارند ﻭ با این کار به ترمیم پوشش‌ هاﻯ گیاهی و ﺍحیاﻯ جنگل‌ها کمک می ‌کنند بنابراین با توجه به نقش اکولوژیک بسیار مهم این گونه ‌ها در سیستم‌ های حیاتی، حفاظت و مدیریت این گونه ‌ها بسیار حائز اهمیت است.

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۴۸۰۷
تاریخ: ۱۳۹۷/۲/۲۲     ساعت: ۱۳ : ۱۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر
  • ١١ صفر ١٤٤٠
  • Oct 22 2018