صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
رئیس سازمان بهزیستی در برنامه تلویزیونی جریان عنوان کرد:

نگاه همه جانبه و علمی –تخصصی به موضوع اعتیاد در قانون برنامه ششم توسعه

عد از ظهر روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه جاری ؛ «انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در برنامه تلویزیونی جریان_ که به صورت زنده و مستقیم از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی پخش شد_حضور یافت و به پرسش های مجری برنامه در خصوص فعالیت های بهزیستی در زمینه اعتیاد پاسخ گفت.

به گزارش جهانی خبر از روابط عمومی و امور بین الملل ، معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور خدمات این سازمان در خصوص اعتیاد را در سه  مبحث پیشگیری، درمان و اجتماع پذیر کردن معتادان قابل بررسی دانست و افزود:اعتیاد به عنوان پیچیده ترین آسیب اجتماعی شناخته می شود و برای اولین بار در قانون برنامه ششم توسعه، به صورت همه جانبه و با نگاهی علمی-تخصصی به این موضوع پرداخته شده است.

بر همین اساس در بند سوم ماده 80 این قانون،دولت مکلف شده است تا از طریق بهزیستی و شهرداری ها به توسعه مراکز نگهداری معتادان متجاهر و بی خانمان، اقدام نماید.طی سالهای اخیر همفکری واتفاق نظر مطلوبی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های اجرایی –و در رأس همه آنها"سازمان بهزیستی "که یک سازمان تخصصی برخوردار از دانش بالا در زمینه پیشگیری،مداخله و استفاده از ظرفیت های مردمی است-به وجود آمده است.

بر اساس تکلیف قانون، اولویت سازمان بهزیستی پیشگیری از شیوع و بروز آسیب های اجتماعی و تمرکز بر محیط های عمومی مثل سربازخانه ها و... است.تقویت عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر،راهبردی است که می تواند پیشگیرنده باشد. گسترش خط 09628 به عنوان خط مشاوره و درمان اعتیاد،برپایی کارزارهای رسانه ای همچون کارزار پیشگیری از مصرف شیشه و گل نیز اقدامات پیشگیرانه دیگری است، که طی یک سال اخیر صورت گرفته است

محسنی بندپی اولویت بعدی بهزیستی را درمان اعتیاد با رویکرد تخصصی کردن مداخلات و توسعه درمانهای اجتماع مدار عنوان کرد و افزود: توسعه مراکز نگهداری زنان و کودکان (با توجه به روند رو به رشد اعتیاد در زنان و کودکان) را در تمامی استان های کشور در دستور کار داریم.همچنین در حال حاضر 84 شلتر(سرپناه شبانه) در سطح کشور داریم که 24 مورد آن مربوط به زنان معتاد است و افزایش این مراکز_ برای پیشگیری از کارتن خواب شدن معتادان_از سیاست های بهزیستی در سال 97 است.

وی افزود: در سطح کشور نیز 196 تیم سیار برای کاهش اثرات اعتیاد و پیشگیری از عود اعتیاد با کوله پشتی و تجهیزات لازم به سراغ معتادان متجاهر و کارتن خواب می روند. همچنین از 139مرکز گذری کاهش آسیب در سطح کشور نیز ،15 مرکز به زنان معتاد اختصاص دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به سیاست سازمان در روند گسترش مراکز به همراه علمی و استاندارد کردن خدمات گفت: در مراکز سازمانی تنها به درمان جسمی افراد معتاد نمی پردازیم.بلکه حمایت های روانی_اجتماعی و اجتماع پذیر کردن افراد نیز انجام می شود. دروازه ورود به مرحله سوم خدمات بهزیستی به معتادان از اینجا آغاز می شود.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ادامه داد:در مرحله سوم؛ جامعه پذیر کردن فرد معتاد است و شعار ما این است که معتاد را پس از  بهبود رها نکنیم. به همین منظور وام مسکن و اشتغال برای این عزیزان پیش بینی شده است. همچنین تفاهم نامه ای با "سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور" منعقد شده است تا معتادان بهبود یافته با مهارت آموزی و یا ارتقای  سطح مهارت های خود،توانمندی جدیدی به دست آورند و بتوانند برای تامین زندگی و آینده خود از آن استفاده کنند.

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۴۸۲۷
تاریخ: ۱۳۹۷/۲/۲۳     ساعت: ۱۰ : ۴۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر
  • ١١ صفر ١٤٤٠
  • Oct 22 2018