صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

خروج امریکا از برجام زیر پا گذاشتن اخلاق است

رئیس جمهور گفت: امریکا اعلام کرده از توافق ۱+۵ خارج می‌شود، این به معنای زیر پا گذاشتن اخلاق، سیاست، راه صحیح دیپلماتیک و مقررات بین المللی است.

به گزارش  جهانی خبر از روابط عمومی صداو سیما، آقای روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور سریلانکا افزود: همکاری های علمی و دانشگاهی ازجمله در زمینه علوم پزشکی و همچنین صادرات دارو از ایران به سریلانکا از مباحث امروز ما بود.
وی گفت:​ با توجه به جاذبه های فراوان ایران و جاذبه های گردشگری در سریلانکا امیدواریم که رفت و آمد مردم و همچنین تسهیلات این رفت و آمد با پرواز مستقیم بین تهران و کلمبو تسهیل شود.
رئیس جمهور افزود: همکاری های دو کشور در زمینه مسائل سیاسی و بین المللی و همچنین حمایت های دو کشور از یکدیگر مورد تأکید بود و این روند ادامه خواهد داشت.
وی گفت: اساس سیاست خارجی بر مبنای اخلاق، اعتماد و توجه به مقررات بین المللی است، ما بسیار خوشحال هستیم که جمهوری اسلامی ایران در هر گونه توافقی حضور یافته و آن را امضا کرده، به تعهدات خود پایبند بوده است و بسیار متأسفیم که یکی از کشورهای ۱+۵ توافق بسیار مهم هسته ای را که مورد تأیید سازمان ملل متحد نیز قرار گرفته، نقض کرده و امریکا اعلام کرده است که از این توافق خارج می شود این به معنی زیر پا گذاشتن اخلاق، سیاست، راه صحیح دیپلماتیک و همچنین زیر پا گذاشتن مقررات بین المللی است.
آقای روحانی افزود: در صورتی که پنج کشور دیگر که در این توافق با ما همراه بوده اند به تعهدات خود عمل کنند و به طرف ایرانی تضمین بدهند که منافع جمهوری اسلامی ایران با ادامه برجام تحقق خواهد یافت، این توافق به رغم میل امریکا و رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند.
وی گفت: مبارزه با تروریسم مورد تأکید دو کشور است و جمهوری اسلامی ایران همانطور که در عراق به مردم و دولت عراق برای مبارزه با تروریسم کمک کرد و خوشبختانه دیروز شاهد یک انتخابات آزاد در عراق بودیم و همچنین کمک هایی که به مردم و دولت سوریه علیه تروریسم انجام داده است همچنان برای مبارزه با تروریسم آماده یاری دولت ها و ملت ها خواهد بود.
رئیس جمهور افزود: از جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم منطقه به ویژه مردم فلسطین که ۷۰ سال از این تجاوزات و تعدیات و اشغال می گذرد ما این تعدیات را محکوم می کنیم و معتقدیم همه کشورهای جهان باید از مردم مظلوم حمایت و در برابر تجاوزات ایستادگی کنند.
وی گفت: خوشبختانه دو کشور در زمینه مسائل بین المللی و منطقه ای نظرهای بسیار نزدیکی به هم دارند و امیدواریم مشارکت دو کشور در سازمان های بین المللی از جمله در نم، جنبش غیرمتعهدها و همچنین اجلاس های آسیایی همانند گذشته ادامه پیدا کند.
آقای روحانی افزود: برای سفر رئیس جمهور سریلانکا و هیأت همراه به تهران اهمیت قائلیم و امیدواریم این سفر سرآغازی برای تحرک بیشتر و توسعه روابط دو کشور باشد.
وی گفت: از دعوت رئیس جمهور محترم سریلانکا از اینجانب برای سفر به کلمبو تشکر می کنم و امیدوارم در فرصت مناسب در آینده بتوانم میهمان مردم سریلانکا باشم.
آمادگی ایران برای اتمام سد و نیروگاه در سریلانکا
رئیس جمهور گفت: ایران آماده است طرح سد و نیروگاه سریلانکا را به اتمام برساند و در زمینه برق رسانی، فعالیت خود را در این کشور ادامه دهد.
آقای روحانی افزود: خدمات دیگر همچون راه آهن، ساخت پالایشگاه و توسعه پالایشگاه فعلی، جزو توافقاتی بود که در مذاکرات امروز داشتیم.
وی با اشاره به روابط دیرینه مردم ایران و سریلانکا گفت: ده ها سال است که دو دولت روابط سیاسی و روابط بسیار صمیمانه ای با هم دارند.
رئیس جمهور گفت: ظرفیت هایی برای روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد که متاسفانه در سال های اخیر به اندازه کافی از این ظرفیت ها استفاده نشده است.
آقای روحانی ادامه داد: موضوع فروش نفت خام ایران به سریلانکا، مواد پتروشیمی، مصالح ساختمانی و همچنین خدمات فنی و مهندسی به عنوان مسائلی بود که در مباحث امروز ما مورد توجه بود.
وی گفت: ایران تجربه ساخت سد و نیروگاه اوما اویا و همچنین برق رسانی به روستاهای سریلانکا را دارد و همچنین آماده است تا پروژه سد و نیروگاه را به اتمام برساند و در زمینه برق رسانی فعالیت های خودش را ادامه دهد .
آقای روحانی تصریح کرد: امیدواریم در همه زمینه های اقتصادی و تجاری و خدمات فنی و مهندسی که امروز ما مورد بحث قرار دادیم، در کمیسیون مشترک دوازدهم که به زودی در تهران تشکیل می شود مورد پیگیری قرار گیرد.

 

 
 
 
شناسنامه


کدخبر: ۱۹۴۸۴۹
تاریخ: ۱۳۹۷/۲/۲۳     ساعت: ۱۳ : ۳۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر
  • ١١ صفر ١٤٤٠
  • Oct 22 2018