صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
maryamhazrati
maryamhazrati

فؤاد ایزدی: مذاکره با دولت آمریکا عقلانی نیست

یک کارشناس روابط بین‌الملل معتقد است با رفتار آمریکا در قبال برجام مذاکره با این دولت عقلانی نیست.

فواد ایزدی کارشناس روابط بین‌الملل با تبیین مفهوم مذاکره، اظهار کرد: مذاکره یک ابزار در سیاست خارجی کشورها است و بعضی اوقات استفاده از این ابزار در راستای منافع ملی و یا به ضرر منافع ملی کشور است.

وی درباره اینکه چه زمانی فرایند مذاکره می‌تواند به ضرر منافع ملی باشد، گفت: مذاکره زمانی به ضرر منافع کشور است که درخواست مذاکره حامل این پیام برای طرف مذاکره‌کننده باشد که به خاطر فشار، ایران پای میز مذاکره آمد اگر این ذهنیت در طرف مقابل ایجاد شود، نتیجه منطقی آن این است که فشار افزایش یابد تا ایران در پای میز مذاکره امتیازهای گسترده‌‌تری بدهد. از این جهت مذاکره نه همیشه مثبت است نه منفی.

کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر ممنوع بودن مذاکره با آمریکا، تصریح کرد: این بحث رهبری با توجه به تجربه برجام بیان شد. زیرا ایشان قبلا فرموده بودند اگر توافق هسته‌ای انجام شود و آمریکایی‌ها به آن پایبند بودند آن وقت در حوزه‌های دیگر هم می‌شود مذاکره کرد.

وی افزود: اگر طرف مقابل زیر برجام نمی‌زد و به آن پایبند بود، قابلیت گفت‌وگو در حوزه‌های دیگر وجود داشت اما وقتی دولت آمریکا به این شکل در قبال برجام بدعهدی کرد دیگر مذاکره با این دولت عقلانی نیست و سودی برای کشور ندارد.

ایزدی با اشاره به رفتار غیرقابل اعتماد آمریکایی‌ها، گفت: جمهوری اسلامی هر حرکتی که انجام می‌دهد تا حد زیادی بستگی به طرف آمریکایی دارد. در شرایط فعلی این تشخیص را دارند که مذاکره سودی ندارد و می‌تواند ضرر داشته باشد.     

 

انتهای پیام/تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۴۰۵
تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۱۴     ساعت: ۹ : ۲۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ اسفند
  • ١٥ جمادي الثانيه ١٤٤٠
  • Feb 21 2019