صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

وزیر ارشاد: کاغذ به اندازه مورد نیاز تأمین شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه تهران ۲۰ شبکه پنج سیما اعلام کرد همه کاغذهای موجود در گمرک تخلیه و به اندازه مورد نیاز تأمین شده است .

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در برنامه تهران 20 به برخی سؤالات در حوزه فرهنگ و هنر پاسخ داد.

براساس این گزارش صالحی در آغاز این برنامه درباره آخرین کتابی که خریداری کرده، اظهار داشت: فرصت خرید شخصی‌ام کمتر شده چرا که قبلاً بیشتر بود اما به تازگی جلد دوم «خاطرات فروغی» را خریده‌ام. این کتاب بخشی از تاریخ معاصر ما را در بر دارد.

وی در ادامه درباره اینکه چرا سرانه مطالعه کتاب در کشور کم است، نبود فرهنگ کتابخوانی را دلیل این مسئله عنوان کرد و گفت: در این راستا باید بگویم اولویت‌های‌مان در بحث خرید تفاوت‌هایی دارد.

وزیر ارشاد به تولید آثار فرهنگی طی چهل سال گذشته از ابعاد مختلف اشاره کرد و گفت:‌ تولیدات آثار فرهنگی چهل سال گذشته نشان می‌دهد ما در بخش شاخص‌های کمی در حوزه تولیدات فرهنگی هنری پیشرفت‌هایی را داشته‌ایم و این یعنی چهل سال به لحاظ کمیت شتاب خوبی را تجربه کرده‌ایم.

صالحی ضمن اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 100 هزار کتاب چاپ اول و دوم وارد بازار نشر شده است، توضیح داد: در حال حاضر توان تولید 80 تا 100 فیلم را در سال داریم. حدود 4500 فیلم سینمایی بلند، کوتاه، همچنین مستند تولید شده که با قبل از انقلاب مقایسه نیست در واقع سال گذشته 7 هزار تئاتر با 101 اجرا به نمایش درآمد که در این حوزه هم با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیستیم.

* 7 هزار مجوز رسانه مکتوب داریم

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جشنواره فیلم کودک و نوجوان و اینکه 200 فیلم در حوزه کودک و نوجوان پس از انقلاب تولید شده است، اضافه کرد: به نظر می‌رسد در حوزه رسانه هم پیشرفت‌هایی داشته‌ایم در حال حاضر 7 هزار مجوز رسانه مکتوب صادر شده و در حال حاضر 3800 رسانه فعال هستند؛ حدود 2300 پایگاه خبری داریم که 1300 پایگاه فعالند از سوی دیگر 30 خبرگزاری هم مشغول به ارائه اخبار هستند.

به گفته وی، پیش از انقلاب ما در حوزه رسانه تنها خبرگزاری پارس را داشتیم و این نشان می‌دهد که در بخش کمیت و تعداد پس از انقلاب پیشرفت‌های خوبی را شاهد بوده‌ایم. همچنین به لحاظ منابع انسانی در حوزه فرهنگ و هنر شاهد رشد 1.5 میلیونی پس از انقلاب هستیم. چرا که ما حدود این میزان فارغ‌التحصیل در رشته هنر داریم. مجموعاً کمیت قابل توجهی را در حوزه فرهنگ به لحاظ محصولات و منابع انسانی شاهد هستیم.

* عدد و ارقام فروش فیلم‌ها و چرخه مالی سینما

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به چند شاخص سینما اشاره کرد و گفت: در این بخش زیرساخت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردارند. سینماهایی که در دهه هفتاد و هشتاد دغدغه‌های زیادی را برای اهالی فرهنگ و هنر ایجاد کرده بود چرا که شاهد بسته شدن سینماهای بسیاری بودیم اما نهضت سینماسازی در کشور پدید آمد و سال گذشته 100 سینما و طی چند ماه سال جاری (از ابتدای سال 97) 30 سینما ساخته شده است.

وزیر ارشاد تأکید کرد: طبیعتاً زیرساخت‌ها به خیلی از اتفاقات کمک می‌کند چرا که در سال 1392 حدود 30 میلیارد تومان و پارسال 186 میلیارد تومان و امسال 110 میلیارد تومان طی چهار ماه شاهد افزایش فروش بوده‌ایم. یعنی 47 درصد بیش از سال گذشته؛ بخش خصوصی در حوزه سینما ورود کرده و سرمایه قابل توجهی به عرصه سینما تزریق کرده است.

وی گفت: ورود بخش خصوصی به عرصه هنر به پایداری این حوزه کمک می‌کند.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد با بیان این مطلب که سینمای ما باید یک سوپرمارکتی باشد که ژانرهای مختلف و مکمل یکدیگر در آن موجود باشد، تصریح کرد: اگر این توازن برهم بخورد در درازمدت پاره‌ای از مخاطبان سینما را از سینما دور می‌کند، سینمای کودک و نوجوان ما باید شرایط بهتری پیدا کند هرچه مسیر روبه‌رشدی دارد اما مقدار متوقع حاصل نشده است.

صالحی با بیان یک جمله مهم درباره جلب مخاطب سینما گفت: جذب مخاطب به معنای فرو رفتن در ابتذال نیست. ما سینما را فرو نمی‌آوریم تا مردم را جذب کنیم.

* تغییرات در حوزه تئاتر و افزایش مخاطب

وزیر ارشاد به گردش مالی تئاتر هم اشاره کرد و در پاسخ به اینکه برای تئاتر چه خواهید کرد، بیان داشت: تئاتر باید بیش از گذشته بتواند در فضای ارتباطی با مخاطب ارتباط پیدا کند اینکه مخاطب ما در سال 96 تا 95 یک میلیون نفر افزایش داشته در حالیکه اجراهای‌مان افزایشی را شاهد نبوده، این آمار نشان می‌دهد مخاطب تئاتر افزایش یافته و این هنر توانسته جمعیت بیشتری را جذب کند که در اقتصاد اثرگذار است.

وی گفت: اما ما در این حوزه چند مسئله را دنبال می‌کنیم بخشی، حوزه اصلاحاتی است که در آن حمایت‌هایی از گروه‌های تئاتر صورت می‌گیرد آیین‌نامه این مسئله در حال تدوین است و ما در پی آن هستیم که بتوانیم حمایت‌های مالی را افزایش دهیم و بدانیم که چگونه می‌توانیم گروه‌های پایدار با بقای بالا ایجاد کنیم چرا که تئاتر یک کار تیمی است و این کار تیمی کمک می‌کند گروه قوام داشته باشد. چرا که اکثر گروه‌های تئاتر عمر کوتاهی دارند.

وزیر ارشاد با بیان اینکه سعی می‌کنیم به لحاظ مالی و پشتیبانی در مسیری حرکت کنیم که موجب قوام گروه‌های تئاتر شویم، گفت:‌ ما در تهران و شهرستان‌ها مشکل زیرساخت‌ فضاها را داریم اما به نظر می‌آید مسیر تئاتر شبیه مسیر سینما شده و تماشاخانه‌های خصوصی در حال یافتن جایگاه خود هستند البته باید تأکید داشته باشیم که تماشاخانه‌های خصوصی نباید به دکان اقتصادی تبدیل شوند. گسترش کمی تماشاخانه‌ها و تحت نظارت بودن آنها کمک می‌کند فضای زیرساختی تئاتر را افزایش دهیم.

* حوزه کتاب و نشر؛ حجم قابل توجهی از آثار با محتوا در حال تولید است

وزیر ارشاد به حوزه نشر کتاب هم اشاره کرد و گفت: حوزه کتاب به لحاظ کمیت قابل توجه است به لحاظ حجم تولید کیفی خوب مناسب عمل شده از جمله کتاب کودک و نوجوان که به لحاظ تصویرپردازی و محتوا در آن شاهد تولید آثار خوبی هستیم. هرچند نمی‌گویم در 100 هزار عنوان تولید شده کتاب‌سازی نداریم اما انصافاً آثار با محتوایی تولید شده است.

وی در مورد حوزه رسانه و مطبوعات گفت: در حوزه مطبوعات طی این چند دهه اخیر چالشی را داشته‌ایم چرا که ما عملاً از حوزه فرهنگ شفاهی وارد حوزه فرهنگ تصویری شده‌ایم از سوی دیگر فضای شبکه‌های اجتماعی و موبایل‌های هوشمند در حوزه مطالعه مکتوب اثر گذاشته است.

* کاغذ به انداز مورد نیاز تأمین شده است

صالحی در بخش سوم سخنان خود به بحث گرانی کاغذ اشاره کرد و گفت: ما بستر و زیرساخت‌هایی را داشته‌ایم که یک شوک را ایجاد کرد. یعنی در شرایط آرام در حوزه رسانه قرار نداشتیم و با این وجود شوک مجددی وارد شد. در حوزه کتاب و هم مطبوعات چند اتفاق رخ داده که موجب شده شرایط‌مان به سختی پاره‌ای از اقلام دیگر به لحاظ گرانی و کمیابی نباشد ما در حوزه کاغذ از بحران فاصله گرفته‌ایم. کاغذ وارد فهرست کالاهای اساسی شد و این خود یک مسئله مهم بود اینکه کاغذ بتواند در کنار غذا و دارو وارد فهرست کالاهای اساسی شود با نگاه مثبت رئیس جمهور و دولت انجام شد. در مراحل بعدی اتفاقاتی که افتاد این بود که موجودی کاغذ در گمرک با گفت‌وگوهای صورت گرفته تخلیه شد در واقع همه کاغذهای موجود در گمرک تخلیه شدند از سوی دیگر انبارها موظف به اعلام موجودی شده‌اند و ثبت سفارش با توجه به نرخ مبنای کارگروه کاغذ برای 160 هزار تن صورت گرفت.

وی افزود: کاغذ به اندازه مورد نیاز تأمین شده است اما کارگروه نرخ مبنا را تعیین کرده و با یک فاصله در حال حرکت هستیم.

به گفته صالحی در بخش داستان و رمان و به نوعی ادبیات به طور عام و رمان به شکل خاص نگاهی وجود دارد. با این نگاه که رمان خوب زمینه اتفاقات قابل توجه و خوب را رقم می‌زند در حوزه حمایت‌های قبل از چاپ حمایت‌هایی در حوزه آثار چاپ ارزشمند و پس از چاپ یعنی خرید صورت گرفته یعنی آثار برگزیده جوایز ادبی هم مورد حمایت خرید و ارشاد قرار می‌گیرند.

وزیر ارشاد درباره شهر تهران و شهرستان‌های آن به تفاهم‌نامه‌ها که در سفرهای استانی چند ماهه اخیر صورت گرفته اشاره کرد و گفت: طی این تفاهم‌نامه‌ها که در سفر به 8 استان صورت گرفته 460 میلیارد تومان برای زیرساخت‌ها توافق شد.

صالحی به وضعیت معیشت هنرمندان نیز اشاره کرد و گفت:‌ ما مسئله معیشت هنرمندان را در فضای پیشکسوتان داریم. بخشی از آنها که کم هم نیستند در سطح منزلتی مالی و اعتباری مناسبی قرار ندارند پاره‌ای از هنرها که فاصله سنی موجب عدم دیده شدن هنرمند می‌شوند اما ما قبول داریم که حمایت‌های‌مان محدود است ولی قدم‌های روبه‌ جلو را برداشته‌ایم که یکی از آنها این است با منابع محدود مستمری 200 هزار تومان را به 800 هزار تومان افزایش دادیم که از شهریور اعمال می‌شود. همچنین در حوزه بیمه باید عنوان کرد بخشی از هنرمندان مشکلاتی داشتند که برطرف شده مثلاً در حوزه سینما همه مشمول شدند و در سایر حوزه‌ها هم به سمت حداکثری کردن در حال حرکت هستیم. چرا که فراگیر کردن حوزه بیمه پیشکسوتان نیز مورد تأیید است.

* تشریح برنامه‌های ماه محرم

صالحی در پایان این برنامه به برنامه‌های ماه محرم اشاره کرد و گفت: در 32 استان کشور با تنوعی از موضوعات و برنامه‌ها همزمان با ماه محرم مواجه خواهیم بود. سازمان اوقاف در 3 هزار بقعه برنامه‌هایی دارد ضمن اینکه 385 شب شعر و سوگواره شعر، 264 تئاتر عاشورایی، 388 تعزیه، 181 نمایشگاه کتاب عاشورا، 41 فیلم، 85 مسابقه عکس و 76 همایش و نشست عاشورایی را در ماه محرم برگزار خواهیم کرد.

 منبع: افکارنیوز/فارس

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۴۳۶
تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۱۸     ساعت: ۹ : ۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ جمعه ۲۶ مهر
  • ١٨ صفر ١٤٤١
  • Oct 18 2019