صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

مهم‌ترین‌ برنامه‌های ایمپاسکو برای شش ماه دوم سال ۹۸

مدیرعامل ایمپاسکو گفت: ۸۰.۵۰۰متر حفاری و ۳۲.۵۰۰ مترمربع پی‌جویی و شناسایی پهنه‌ها، استحصال عناصر کمیاب و مواد معدنی ارزشمند از باطله‌های فسفات، فراوری باطله‌های سنگ‌آهن فلات مرکزی، برگزاری فراخوان‌های جذب سرمایه‌گذار جهت راهبری مجتمع‌های سنگ‌آهک پیربکران از جمله برنامه‌های ایمپاسکو در سال ۹۸ است.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو)  یکی از شرکت‌های اصلی زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است.

این شرکت صددرصد دولتی و وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است. ایمپاسکو با در اختیار داشتن بدنه مدیریتی و کارشناسی گسترده، سیاستگذاری و هدایت معادن فلزی و غیرفلزی کشور را در اختیار دارد.

IMPASKO23142.jpg

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در زمینه تولید کک متالورژی، زغال‌سنگ، طلا، فروکروم، نفلین سینیت، فسفات، آهک، پتاس، تیتانیوم و سرب و روی نقش بسزایی را در تولید ملی ایفا می‌نماید. وجیه‌الله جعفری، مدیرعامل ایمپاسکو در گفت‌وگوی تخصصی با گستر‌ش‌نیوز در ارتباط با مهم‌ترین‌ برنامه‌های  شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در 6 ماه دوم سال 98 سخن می‌گوید که در ادامه می‌خوانیم.

  • مهم‌ترین برنامه‌های ایمپاسکو برای شش ماه دوم سال 98 چیست؟

80.500 متر حفاری و 32.500 مترمربع پی‌جویی و شناسایی پهنه‌ها، استحصال عناصر کمیاب و مواد معدنی ارزشمند از باطله‌های فسفات، فراوری باطله‌های سنگ‌آهن فلات مرکزی، برگزاری فراخوان‌های جذب سرمایه‌گذار جهت راهبری مجتمع‌های سنگ‌آهک پیربکران، زغال‌سنگ گلندرود و آنتیموان سفیدابه، تولید شمش طلای هیرد تارگت 3، طلای خونیک، طلای کهدلان، مس جانجا A2، سرب و روی‌خانه سرمه، باطله فسفات، کربن اکتیو، بلوک 2 کوچکعلی شمالی، مجتمع پتاس طرح‌های سنگ‌آهن چاه باشه، سرب و روی گردنه شیر، تیتانیوم کهنوج و پترولیوم کک، استحصال عناصر کمیاب و مواد معدنی ارزشمند از باطله‌های فسفات و فراوری باطله‌های سنگ‌آهن فلات مرکزی از جمله برنامه‌های ایمپاسکو در سال 98 است.

  • بزرگ‌ترین برنامه اجرایی ایمپاسکو که افتخارآفرین بوده، چیست؟

ازآنجاکه وظایف ایمیدرو حسب قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور، اجرای طرح‌های معدن و صنایع معدنی و واگذاری به بخش خصوصی، اجرای طرح‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته، طرح‌های با فناوری بالا و طرح‌های پرخطر که بخش خصوصی تمایلی به انجام آنها ندارد، است. این شرکت اجرای وظایف مربوطه را برعهده دارد.

در سال‌های 92 تا 97، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذاری تعداد 5 مجتمع و 6 طرح از برنامه واگذاری 7 مجتمع و 12 طرح به بخش خصوصی را اجرایی کرد. با اجرایی نمودن سیاست واگذاری و برون‌سپاری مدیریت و راهبری مجتمع‌ها به بخش خصوصی تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال‌های 95 و 96 کاهش یافته و باعث انتقال اشتغال از بخش دولتی به خصوصی شده است. اجرای سیاست واگذاری به گونه‌ای بوده که ضمن افزایش شغل (اشتغال‌زایی)، اشتغال از بخش دولتی به خصوصی منتقل شده است. همچنین اجرای سیاست واگذاری در مجتمع‌های فسفات اسفوردی، نفلین سینیت کلیبر، فروکروم جغتای، پتاس خور و بیابانک و سرب نخلک منجر به افزایش تولید نیز شده است.

  • چشم‌انداز ایمپاسکو برای 1404 چیست؟

وی چشم‌انداز شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران تا سال 1404 را تبدیل‌شدن به یک شرکت معدنی مرجع و نوآور در حوزه اکتشاف و توسعه مواد و محصولات معدنی در کشور توصیف کرد و گفت: نقطه شروع کار ما، بهره‌برداری از معادن نیست بلکه اکتشافات معدنی است چراکه تا اکتشافی در کار نباشد، بهره‌برداری هم محقق نمی‌شود و اگر بخش خصوصی حاضر به فعالیت و مشارکت در مسائل اکتشاف باشد، آماده‌ایم حضور خود را کمرنگ کرده و مسؤولیت اجرایی را به آن واگذار کنیم. ما معتقدیم بخش دولتی باید در کنار بخش خصوصی باشد و نظارت عالیه را هم برعهده داشته باشد. در توسعه واحدهای معدنی، هزینه نمی‌کنیم و سرمایه‌گذاری را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم و نهایتاً از انتفاع فعالیت‌های معدنی، حق‌السهم دریافت می‌کنیم.

 

منبع: گسترش نیوز

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۴۶۹
تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۱۵     ساعت: ۸ : ۴۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ جمعه ۲۶ مهر
  • ١٨ صفر ١٤٤١
  • Oct 18 2019