صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

موقعیت دلار آمریکا به خطر افتاد

موسسه تحقیقات امنیت جهان‌در هشداری به واشنگتن اعلام کرد موقعیت دلار امریکا به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان مورد تهدید قرار گرفته است و کشورهای بزرگ دنیا مثل روسیه، چین و اتحادیه اروپا انگیزه‌ای قوی برای دور شدن از دلار دارند.

طبق گفته آنه کورین از موسسه تحقیقات امنیت جهان، موقعیت دلار امریکا به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان مورد تهدید قرار گرفته است، نقشی که دلار امریکا دهه هاست در اختیار دارد.

dolar567.jpg

کورین که یکی از مدیران این سازمان پژوهشی در زمینه انرژی و امنیت است گفت: « کشورهای بزرگ دنیا مثل روسیه، چین و اتحادیه اروپا انگیزه‌ای قوی برای دور شدن از دلار دارند ».

وی اضافه کرد: « ما نمی‌دانیم بعد چه اتفاقی می‌افتد ولی می‌دانیم که شرایط فعلی ناپایدار است و تعداد این کشورها رو به افزایش هستند».

وی توضیح داد وقتی که از دلار برای معاملات استفاده می‌شود یا نقل و انتقال‌ها از طریق یک بانک امریکایی صورت می‌گیرد، نهادها و موسسات مشمول قوانین امریکا می‌شوند، حتی اگر هیچ ارتباطی با امریکا نداشته باشند.

کورین برای نمونه به خروج یکجانبه واشنگتن از قرارداد برجام در 2018 و از سرگیری دوباره تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

وی گفت: « اروپا می‌خواهد با ایران تجارت کند ولی نمی‌خواهد مشمول قوانین امریکا برای تجارت با ایران باشد. هیچ کس نمی‌خواهد به خاطر تجارت با کشورهایی که امریکا دوست ندارد در فرودگاه دستگیر شود».

« بنابراین کشورها انگیزه‌ای بسیار قوی برای قطع استفاده از دلار دارند».

کورین اشاره کرد اگر سلطه دلار کاهش یابد، ارز سایر کشورها از جمله یوان چین می‌توانند نقش دلار را برعهده بگیرند. وی گفت: « قراردادهای آتی نفتی که با یوان چین بسته شده‌اند هشداری اولیه برای کاهش سلطه دلار هستند. نگاه کنید! 90 درصد نفت دنیا به دلار معامله می‌شود. اگر کاهش سلطه دلار در تجارت نفت آغاز شود، تلنگری خواهد بود در جهت حذف دلار».

وی اضافه کرد یوان نفتی برای حذف بین‌المللی دلار لازم است، ولی کافی نیست و به تنهایی نمی‌تواند موثر باشد.

منبع: گسترش نیوز/سنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۶۷۲
تاریخ: ۱۳۹۸/۸/۱۱     ساعت: ۹ : ۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ آبان
  • ٢٢ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 20 2019