صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

طرح «کاهش مجازات حبس تعزیری» نظام قضایی کشور را دچار اشکال خواهد کرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: طرح «کاهش مجازات حبس تعزیری» همه مجازات‌ها اعم از مجازات‌های مربوط به جرائم اقتصادی، آدم‌ربایی، سرقت اموال مردم و ... را یک‌جا به نصف مجازات تبدیل می‌کند که این موضوع نظام قضایی کشور را دچار اشکال خواهد کرد.

«محمد دهقان» پیرو تصویب کلیات طرح «کاهش مجازات حبس تعزیری»، گفت: پژوهشکده و مرکز فقهی شورای نگهبان در قم طرح «کاهش و تقلیل مجازات حبس تعزیری» را از نظر شرعی و قانون اساسی بررسی می‌کنند و طبیعتا شورای نگهبان نیز از همین منظر این طرح را مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی افزود: نظر شخصی من این است که این طرح می‌تواند نظام قضایی کشور را دچار اشکال کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان عنوان کرد: طرح «کاهش مجازات حبس تعزیری» همه مجازات‌ها اعم از مجازات‌های مربوط به جرائم اقتصادی، آدم‌ربایی، سرقت اموال مردم و ... را یک‌جا به نصف مجازات تبدیل می‌کند که این موضوع نظام قضایی کشور را دچار اشکال خواهد کرد.

در حالی که طرح «کاهش و تقلیل مجازات حبس تعزیری»  دو روز پیش در کمیسیون تخصصی «حقوقی و قضایی مجلس» با حضور کارشناسان رد شده بود، کلیات آن طرح با رای شکننده‌ای در جلسه علنی روز گذشته مجلس تصویب شد.

در جریان تصویب کلیات این طرح، از مجموع 288 نماینده مجلس، صرفاً 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند یعنی 90 نماینده غایب بودند.

از مجموع 198 نماینده حاضر هم فقط 187 نماینده در رای‌گیری شرکت کردند یعنی 11 نماینده علی‌رغم حضور در صحن علنی مجلس، در رای گیری شرکت نکردند.

9 نماینده مجلس نیز علی رغم استماع نظرات مخالفان و موافقان رای ممتنع دادند!

سرانجام کلیات طرح «تقلیل مجازات حبس تعزیری» در حالی با 115 رای موافق و 63 رای مخالف تصویب شد که نظر 110 نماینده مجلس در چنین تصمیمی دخیل نبود.

 

منبع: میزان

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۷۲۲
تاریخ: ۱۳۹۸/۸/۱۸     ساعت: ۸ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ آبان
  • ٢٢ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 20 2019