صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
maryam
hazrati

مصاحبه با لیلی عاج نویسنده و کارگردان نمایش'روزمرگی'

از نمایش 'روزمرگی' و دغدغه‏تون برای نوشتن این متن بگید؟

مسئله‎ی معیشت نه با کسی تعارف داره نه شوخی، اگه گریبانت رو بگیره، زندگی‏ات رو زیر و رو می‎کنه. امروز با توجه به وضعیتی که داریم، مشکلات اقتصادی نفس همه رو گرفته. وقتی تو وضعیت اقتصادی گره‏ای می‏افته یکی از آسیب‏پذیرترین اقشار کارگرا هستن و وقتی سفره‎ی کارگری خالی می‏شه؛ روح و روان زن خانواده‏اس که آروم آروم مچاله می‏شه. و  این همون موقعیتی که تبدیل به دغذغه برای من می‏شه و  دوست دارم در موردش بنویسم و کار کنم، حتی اگه تلخ و شعاری به نظر برسه. ترجیح می‏دم در حد بضاعتم آینه‏ی روزگارم باشم تا منفعل. آدمی خیلی زود به همه چی عادت می‏کنه، هر روز که نرخ تورم بالا می‏ره، ما هم جز تن دادن و عادت کردن به قیمت‏های جدید چاره‏ای نداریم، وقتی چیزی عادت بشه، تبدیل به روزمره‏گی میشه و تمام حرف نمایش اینکه  زیر بار این فشارها روزمره‏گی‎ها تبدیل به روزمرگی نشه. من همیشه ایده‏های برای نوشتن دارم که بیشتر حول و حوش مشکلات اقتصادی و کارگری، این نماش چهار شخصیت داره که هر کدوم عصاره‏ی از یک نمایشی هستن که ممکنه در آینده بنویسمشون، به همین علت هم در پایان نمایش از تماشاگران پرسیده می‏شه با توجه به زندگی‏شخصیت‎ها و مشکلاتشون، پیشنهاد میکنین نویسنده زندگی کدوم شخصیت رو به طور کامل‏تر دستمایه اثر بعدی قرار بده یا به تعبیری در آخر از تماشاگران پرسیده می‏شه که حل کدوم مشکل اجتماعی در حال حاضر اولویته؟ 
وجه اشتراک چهار شخصیت زن نمایش را چه می‏دانید؟
زنان نمایش روزمرگی، در عین حال که قوی هستن شکننده هم هستن. هر کدوم گمشده‏ای دارن و هر کدوم بار خانواده‏ای رو باید به دوش بکشن. اجازه بدین بیشتر در موردشون حرف نزنم، چون دوست دارم قصه به طور کامل بازگو نشه، این چهار زن ذهن نویسنده‏ای نفس میکشن؛ نویسنده‏ای که باید سه زن رو حذف و تنها زندگی یکی رو سامان بده و در موردش نمایشنامه‏ی کامل بنویسه.
نمایش تمرکز خود را بر چه موضوعی قرار داده است؟
زندگی، زندگی که تو این سال‏ها داریم تجربه‏اش؛ زندگی و معاش و ترس و لرز.
اگر بخواهید کار دیگری با  محوریت توجه به زنان بسازید، ترجیح می‏دهید موضوع دغدغه‏ی زن امروز باشد یا آنچه خودتان دوست دارید؟
منم از بطن همین جامعه‏ی زنان هستم، بخش زیادی از مشکلات اونا، مشکلات منم هست. به طور مشخص جوابی برای این سئوال ندارم، چون هنوز با موردی برخورد نکردم که دلبستگی شخصی‏ام باشه و بخوام در موردش بنویسم، اما پایی در معضلات اجتماعی زنان نداشته باشه. گاهی قصه، ساختار و شخصیت‏پردازی مانع من می‏شه؛ به عنوان مثال من ماه‏ها روی ازدواج دختران زیر 13 سال در سیستان و بلوجستان کار کردم، اما نمایشنامه به سامانی که باید نرسید، یعنی به لحاظ ادبی و اصول درام نویسی من رو راضی نکرده، به همین دلیل متوقف شد تا فرصتی که ایده‏های اجرایی و دراماتیک برای پرداخت به دست بیارم.

 

انتهای پیام//

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۸۵۱۶
تاریخ: ۱۳۹۷/۹/۵     ساعت: ۱۴ : ۵۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
  • ١٥ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 21 2019