صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
hazrati
maryam
maryam
maryam
متخصص داروسازی بالینی؛

مسمومیت های دارویی در سالمندان را جدی بگیرید

یک متخصص داروسازی بالینی در مورد مسمومیت های دارویی در سالمندان هشدار داد.

به گزارشجهانی خبر_ روابط عمومی  سیما؛ دکتر نیایش محبی متخصص داروسازی بالینی در برنامه «ضربان» نسبت به مسمومیت های ناشی از سوء مصرف دارو توسط سالمندان هشدار داد.
دکتر نیایش محبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این برنامه عوامل متعددی همچون شباهت داروها به یکدیگر، ابتلاء به فراموشی، بی اطلاعی از داروها و کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی  روی دارو از دلایل سوء مصرف دارو توسط سالمندان دانست و تاکید کرد: متاسفانه مسمومیت دارویی در سالمندان بسیار شایع و خطرناک است. به همین دلیل پزشکان و نزدیکان افراد سالمند وظیفه دارند تا در این زمینه مراقبت های ویژه ای داشته باشند.
وی از پزشکان خواست زمان بیشتری را به معاینه بیماران سالمندان اختصاص دهند و اضافه کرد: در طول مدت معاینه لازم است تا شرح کاملی از بیماری های قبلی و داروهای مصرفی سالمند را دریافت کنند و سپس به تجویز داروهای جدید اقدام گردد. همچنین شرح نحوه مصرف داروها به بیان ساده راهکار دیگری است که مسمومیت های دارویی را در سالمندان به حداقل می رساند.
دکتر محبی همچنین کاهش دفعات مصرف دارو را راهکار دیگری دانست و ادامه داد: به طور کلی باید کمترین و ساده ترین اقلام درمانی برای سالمندان تجویز شود. دارویی که در روز یک بار مصرف می شود خیلی کمتر ذهن بیمار را نسبت به داروهایی که باید به دفعات مصرف شوند درگیر می کند.
وی خوددرمانی را از مهمترین عوامل مسمومیت های دارویی دانست و افزود: مصرف داروها به صورت خودسرانه و یا برعکس قطع داروهای تجویزی عوارض متعددی را در سالمندان به دنبال دارد. سالمندان باید به خاطر داشته باشند که اندام های حیاتی همچون قلب، کبد، کلیه و.. دیگر همچون دوران جوانی کار نمی کند و اثرات دارویی بر این اندام ها به مراتب پایدارتر و حساس تر است.
این متخصص داروسازی بالینی تداخل دارویی را از عوارض دیگر در سالمندان خواند و گفت: اصولا در دوران سالمندی افراد با بیماری های متعددی درگیر هستند و  برای هریک از این بیماری ها داروهایی تجویز می شود.بسیاری از این داروها با هم تداخل مصرف دارند، بنابراین در موقع مراجعه به پزشک باید فهرستی از داروهای مصرفی  همراه  بیمار باشد تا پزشک معالج با توجه به داروهای فعلی اقدام به تجویز داروی جدید کند.

اختلال حافظه موضوع دیگری بود که این استاد دانشگاه بر آن تاکید کرد و گفت: در چنین شرایطی نزدیکان سالمند باید وضعیت را مدیریت کنند. در برخی از افراد تهیه فهرست و زمان مصرف راهکاری مناسب خواهد بود. علاوه بر آن توصیه می شود، هنگام مراجعه به پزشک کیسه دارویی فرد سالمند را به همراه داشته باشیم تا علاوه بر خودداری از تجویز بی رویه، دارو دوزهای دارویی نیز در نظر گرفته شود.اصولا دریافت داروهای جدید بدون آگاهی از داروهای قبلی و میزان مصرف روزانه آنها سیکل معیوبی را در امر درمان ایجاد می کند. خواهش من این است که بیماران در مراجعات خود حتما به پزشک اطلاع دهند که چه داروهایی مصرف می کنند و ما هم به عنوان پزشک متخصص باید دقت کنیم که بیماری افراد در اثر سوء مصرف دارو نباشد.
استفاده از گیاهان دارویی و مکمل ها از دیگر موضوعاتی بود که دکتر محبی به آن اشاره کرد و افزود: تصور عامه مردم ما این است که گیاهان دارویی عوارضی بر بدن ندارند. در حالی که برخلاف تصور عامه این داروها مواد موثره دارند. خیلی از داروهایی که به عنوان شیمیایی می شناسید، ریشه گیاهی دارند؛ به عنوان مثال آسپرین از پوست درخت بید گرفته می شود یا هیوسین از گیاه است. ما این داروها را پیدا کرده ایم یعنی با توجه به طب سنتی گیاهان ابتدا شناسایی می شوند و ماده موثره آن گرفته می شود دوز صحیح و سالم آن مشخص شده است به غیر از تمام اینها عوارض، تداخلات، احتیاط و موادی که باید پایش شوند همه شناسایی شده است. در مورد گیاهان دارویی که بسیار هم خوب هستند در صورتی که با تجویز پزشک مصرف شوند و ما کاملا با آن موافق هستیم. اما باور غلطی که در جامعه وجود دارد این است که داروهای گیاهی نه عارضه دارند، نه تداخل و نه مشکل. درصورتی که اینطور نیست چرا که گیاهان بیش از یک ماده موثره دارند و ممکن است وقتی از یک گیاه برای بیماری استفاده می کنید مواد موثره دیگر آن برای بیماری شما مشکل ساز باشند. یا با داروهای دیگرتان تداخل داشته باشد. خواهش من این است در مصرف این قبیل داروها دقت کنید.
وی از همه مردم خواست تا درمان یک پزشک را در میان راه رها نکنند و ادامه داد: رها کردن دارو درمانی در میان راه دردساز می شود. به عنوان مثال رها کردن آنتی بیوتیک ها در وسط درمان باعث می شود مقاومت آنتی بیوتیکی  بالا رود.بنابراین  به پزشکان زمان بدهید و اجازه بدهید تا درمان کامل شود و بعد از مدتی اگر دیدید نتیجه نگرفتید و خواستید به پزشک دیگری مراجعه کنید به او در مورد داروهایی که مصرف کرده اید، اطلاع دهید.
دکتر محبی از تفاوت علائم و عوارض مختلف تداخل دارویی سخن گفت و ادامه داد: در افراد عوارض گوناگونی مشاهده می شود به عنوان مثال دیده شده؛ بیمار به جای اینکه تب کند، دچار اختلال حافظه می شود. به هرحال علائم گنگ هستند و در سالمندان به دلیل تغییر کیفیت بیولوژیکی بدن این تغییرات به مراتب بیشتر است. پس به تغییرات خلق و خو و توانمندی جسمانی سالمندان توجه کنید رفتارهای حرکتی، رفتاری و حتی خلق و خوی سالمندان را باید در نظر داشت.
وی راهکارهای غیر دارویی را بهترین روش های درمانی در بسیاری از بیماری ها دانست و اضافه کرد: در بسیاری از بیماری ها می توان از درمان های غیر دارویی بهره گرفت. به عنوان مثال شما برای بسیاری از بیماری ها مانند یبوست، اسهال و... یک راهکار غیر دارویی دارید. این روش ها را جدی بگیرید. فکر نکنید وقتی کسی برای بیخوابی به شما می گوید نور محیط را کم کن، ساعت خوابت را تنظیم کن و یا در پایان شب چای و قهوه ننوش و یا در هنگام خواب سراغ گوشی موبایل نرو (چون نور موبایل به مغر آلارم می دهد که هنوز روز است) و یا از استرس پرهیز کن، توصیه های کوچکی است و یا در مواقع یبوست آلو بخور این توصیه ای غیر دارویی و به مراتب مفبدتر از دارو است. این روش ها همواره به شما کمک می کند ،چرا که دارو درمانی همیشه جایی است که راهکارهای دیگر جواب نداده است. در جمعیت سالمندان اهمیت راهکارهای غیر دارویی به مراتب بیشتر است هر صفحه ای از فصل طب سالمندان را که باز کنیم اولین راهکارها غیر دارویی است.
دکتر محبی در پایان تاکید کرد:ما همواره به سالمندانمان بدهکاریم آنها بهترین سال های عمرشان را برای ما نگذاشته اند و حالا نوبت ماست که هر قدر گرفتار هستیم، زمان هایی از روزمان را به آنها اختصاص دهیم. همیشه توجه روحیه آنها را بهتر می کند.
نکات طلایی برنامه «ضربان» با موضوع مسمومیت های دارویی در سالمندان:
1-  توجه به مصرف داروهای سالمندان به دلیل مصرف چند دارو تغییرات فیزیولوژی آنها و اختلال حافظه در آنها اهمیت دارد.
2-  تداخلات دارویی حتی داروهای گیاهی و مکمل ها در سالمندان نکته مهمی است که در مراجعه به پزشک باید اطلاع رسانی شود.
3-  داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی عواض مصرف و تداخل دارویی دارند.

4-  ممکن است بیمار سالمند با مراجعه به دو پزشک یک دارو با نام های تجای مختلف دریافت کرده باشد و با مصرف دوز بالاتر دارو دچار مشکل شود. از این رو در جریان قرار دادن پزشک از داروهای مصرفی سالمند ضروری است.
5-  خرید داروی بدون نسخه از داروخانه و مصرف آن بدون توجه به تداخلات دارویی ممکن است ایجاد مشکل کند.
6-  مصرف دخانیات روی اثربخشی دارو و دوز آن تاثیر دارد. بنابراین در صورت مصرف دخانیات باید پزشک معالج را در جریان قرار داد.
7-  علائم بیماری در دوران سالمندی خفیف است بنابراین باید به علائمی چون تغییرات حرکتی و خلق و خوی سالمندان توجه کرد.
گفتی است برنامه «ضربان» با هدف ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به بیماریهای جسم و روان با دعوت از کارشناسان و متخصصان هر روز ساعت 16 از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۴۲۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۲۰     ساعت: ۱۰ : ۳۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
  • ٢٣ شوال ١٤٤٠
  • Jun 27 2019