صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
hazrati
maryam
maryam
maryam
نوایی، آهنگساز تئاتر و تلویزیون:

آهنگسازی نمایش«گربه‌ای در قصر ملکه» دارای ساختاری دو وجهی است

فرید نوایی آهنگ‌ساز نمایش«گربه‌ای در قصر ملکه» در خصوص آهنگسازی این نمایش گفت: انوش معظمی کارگردان این اثر بخشی از آهنگ‌ها را متناسب با خلاقیت کارگردانی خود پیش از آغاز کار سفارش و خود در ساخت آن نظارت داشت و بخش دیگری از آهنگ‌های این نمایش را هنگام تمرینات اجرایی نمایش و در روند تولید سفارش داد.

به گزارش جهانی خبر_حوزه هنری، فرید نوایی آهنگ ساز سینما و تلویزیون ایران است. از مهم‌ترین آثار فرید نوایی می‌توان به فعالیت در فیلم «در به درها«، فیلم «تختی برای هیچ کس»، برنامه‌های تلویزیونی «فیتیله جمعه تعطیله» و «آقاجون سلیمون» اشاره کرد. نوایی آهنگساز تازه‌ترین نمایش کودک و نوجوان روی صحنه تماشاخانه مهر با عنوان «گربه‌ای در قصر ملکه» به کارگردانی انوش معظمی است. این آهنگساز با سابقه تئاتر، تلویزیون وسینمای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری آهنگسازی برای نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» را مبتنی بر متن و میزان‌سن‌ها دانست و گفت: بافت موسیقی کودک و نوجوان دارای دو بخش کلی و متکی به شعر و متن داستان و غیر متکی به آن است. به این ترتیب آهنگ‌های این دو بخش کلی را می‌سازیم و با ساختار نمایش هماهنگ می‌کنیم.

نوایی افزود: برای ساخت آهنگ یک تئاتر آن هم در حوزه کودک و نوجوان گاهی پیش از آغاز تمرینات گروه متناسب با ایده‌ها و خواسته‌های کارگردان و تکیه بر داستان و متن نمایش اقدام می‌کنیم. به این ترتیب کارگردان نمایش میزانسن‌ها و بیان بدنی بازیگران خود را متناسب با آهنگ تنظیم و مرتب می‌کند.

نوایی در همین راستا ادامه داد: برای ساخت آهنگ نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» انوش معظمی به عنوان کارگردان از هر دو روش بهره‌برداری کرد. یعنی بخشی از آهنگ‌های نمایش را متناسب با خلاقیت کارگردانی خود پیش از آغاز کار سفارش داد و خود در ساخت آن نظارت داشت. معظمی بخش دیگری از آهنگ‌های این نمایش را نیز هنگام تمرینات اجرایی نمایش و در روند تولید سفارش داد.

نوایی در ادامه گفت: آهنگ‌سازی برای کودک‌ و نوجوان تفاوت چندانی با آهنگسازی بزرگسال ندارد. در کل آهنگسازی برای بزرگسال را نسبت به کودک و نوجوان کمی پیچیده‌تر انجام می‌دهیم. به این معنی که برای ساخت موسیقی ویژه کودک و نوجوان از ابزارهای سازی ساده‌تری بهره می‌گیریم. به عنوان مثال در ساخت موسیقی کودک و نوجوان از ساز «بِلز» استفاده بیشتری در مقابل سازهای سمفونیک می‌شود.

این آهنگ‌ساز پر کار و خوش ذوق تئاتر کشور گفت: امروزه موسیقی کودک و نوجوان در سطح بین‌الملل حتی پاپ را هم جای داده است. به این ترتیب موسیقی جهان امروز شاهد ظهور پاپ کوکانه با تفاوت‌هایی در شعر و آلات سازنده همراه با ریتم شادتر آن است.

نوایی در مورد همکاری‌اش با معظمی گفت: همکاری بنده با معظمی در تئاتر کودک و نوجوان و حتی بزرگسال چه در حوزه آهنگسازی و کارگردانی به بیش از بیست‌سال می‌رسد. نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» ساختار و ایده‌های کارگردانی و متنی متفاوت از دیگر آثار کودک و نوجوان دارد. چرا که تحولی که معظمی در به کارگیری از نور، لباس، دکور و شیوه اجرایی نمایش به کار گرفته بسیار دوست‌داشتنی و جذاب است.

وی افزود: بازیگران نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» روزهای آغازین اجرا هماهنگی کامل و تمام نداشتند. اما بی‌شک این روزها که به اجراهای پایانی نزدیک می‌شود شاهد نقش‌آفرینی‌هایی پخته‌تر، جا افتاده‌تر و خلاقانه‌تری از بازیگران آن هستیم.

نوایی در پایان گفت: شاید می‌توان این اثر معظمی را متفاوت‌ترین نمایش کودک و نوجوان تا کنون دانست. چرا که متن نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» دارای تعلیق‌های بسیار جذاب و خاصی است که کمتر برای کودک و نوجوان به کار گرفته شده است.

گفتنی است، نمایش «گربه‌ای در قصر ملکه» به نویسندگی و کارگردانی انوش معظمی و به تهیه‌کنندگی پروانه بهرامی تا 31 خردادماه هر شب ساعت ۱۸:۴۵ در تماشاخانه مهر میزبان مخاطبان خود خواهد بود.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۴۶۷
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۲۰     ساعت: ۱۳ : ۳۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
  • ٢٣ شوال ١٤٤٠
  • Jun 27 2019