صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

زنان ضد مدیریت

از گذشته تاکنون همیشه مردها مدیریت بسیاری از مراکز و ارگانها را برعهده داشته‌اند گویی که تمامی کلیدها به دست مردان در ادارات و ارگانها باز می‌شد که البته این به زمانی نه چندان دوربرمی گردد که رفته رفته مدیریت زنان از منزل به بیرون از منزل کشیده شد و چنان شد که اینک مدیریت در همه زمینه‌ها بین زن و مرد به نیمه رسیده است یعنی نیمی مردان و نیمی از زنان مدیریت هر مکانی که خود مسئولیت دارند را عهده دار هستند.

مریم حضرتی، اکنون تمامی بانوان ایرانی توانمندی خود را در تمام عرصه‌ها که به آنان اجازه حضور و فعالیت داده می شود با مسئولیت‌پذیری بالا و خصلت مدیریتی که ناشی از ویژگی زنانه آنان است به اثبات رسانده‌اند و این را در دانشگاه آزاد از مدیریت رسانه های آن گرفته تا مدیریت واحدهای دانشگاهی آن به خوبی شاهد بودیم.
در عصر حاضر باید از دادن مسئولیت‌ها به بانوان نترسیم؛ چراکه تجربه نشان داده با مدیریت زنان در هرکاری نتایج بسیار درخشان شاهد خواهیم بود و بانوان با تمام گرفتاری‌ها بهتر از مردان می‌توانند در هر کاری مدیریت کنند.
اگرچه دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج از ایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است اما به مرور در زمان ریاست دکتر میرزاده برخی از واحدها مدیریتشان برعهده زنان گذاشته شد.
زمانی که عبدالله جاسبی (۱۳۶۱–۱۳۹۰) و سپس فرهاد دانشجو (۱۳۹۰–۱۳۹۲) رئیس دانشگاه آزاد بودند هیچ مدیر خانمی را شاهد نبودیم که با میدان دادن روسا بتواند توانایی خود را به منصه ظهور برساند اما با روی کار آمدن دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی حمایت جدی وی از زنان این توانایی از منزل به دانشگاه آزاد کشیده شد و آنان توانستند به راحتی اداره امور را درکشور بر عهده بگیرند .
در حقیقت با حمایت‌های میرزاده ظرفیت زنان شناسایی و از این ظرفیت‌ها در راستای اهداف دانشگاه آزاد اسلامی استفاده شده و می شود.
میرزاده با روی کار آمدنش اقداماتی برای بهبود جایگاه زنان در دانشگاه انجام داد که ازجمله آن تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته بود که هدف از تشکیل آن استفاده هرچه بیشتر از نیروی زنان دانشگاهی در دستگاه‌های مدیریتی اعلام کرد.
فرح حبیب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس، طاهره میرسادو رئیس واحد گرمسار، سلاله سلیمی‌بالادزایی رئیس واحد بندرجاسک، شهلا روزبهانی رئیس واحد فلاورجان، آزاده خلیلی‌موسوی رئیس واحد آستارا، پروین داداندیش رئیس واحد تهران غرب، معصومه طباطبایی رئیس واحد و استان یزد و زیبا توکلی رئیس واحد گناوه، هشت زنی هستند که سکان‌دار هشت واحد دانشگاه آزاد اسلامی در زمان مدیریت حمید میرزاده بودند.
البته فاطمه بهجتی نیز مدتی سرپرستی واحد اردکان را بر عهده داشت که چندی پیش جای خود را به امیر ادبی اردکانی داد.
همچنین حضور زنان در دانشگاه آزاد اسلامی تنها به ریاست آنها در واحدهای دانشگاهی خلاصه نمی‌شود؛ بلکه چندین عضو شورای زنان فرهیخته این دانشگاه نیز هستند که فاطمه طباطبایی ریاست آن را برعهده دارد. همچنین حدود 50 درصد عضو هیات علمی آن هم زنان تشکیل داده اند.
چنانکه میرزاده در ابتدای ورودش مدیریت رسانه ها را به زنان سپرد که ابتدا نرگس رجایی و سپس مریم جمشیدی عهده دار ریاست رسانه دانشگاه آزاد (آنا) شدند. سپس وی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد در مدیریت دانشگاه های استانها استفاده کرد و با حکم به سمت سرپرست یا رئیس واحد از توانایی آنان استفاده کرد.

البته از مدیریت زنان در دانشگاه بگذریم در تمامی ارکان جامعه شاهد توانایی زنان هستیم. چنانکه در دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی ایران شاهد حضور پررنگ زنان بودیم و یا در دولت هم شاهد پست مدیریتی آنان هستیم. در دولت یازدهم سه زن با حضور خود در کابینه روحانی کارشان را تاکنون بخوبی انجام داده اند. سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت امور زنان و خانواده و معاونت حقوقی رئیس جمهور با ریاست سه زن کار خود را در دولت یازدهم ادامه می دهند.
هرچند که خارج از دولت نیز سمت‌هایی که در گذشته کمتر به زنان سپرده می شد مانند سخنگوی وزارت امور خارجه، فرمانداری و شهرداری هم اینک به بانوان سپرده شده و همچنین در پایان ریاست دولت یازدهم مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به احمدپور سپرده شد.
معصومه ابتکار، از جمله زنانی است که پس از انقلاب اسلامی وارد کابینه شده است. وی که پیش از این نیز در دو دوره دولت اصلاحات ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست را بر عهده داشت پس از روی کار آمدن دولت اعتدال نیز برای بار سوم به ریاست این سازمان برگزیده شد.
شهیندخت مولاوردی پس از گذشت بیش از دوماه از روی کار آمدن دولت یازدهم به سمت معاون رئیس جمهور در امورزنان و خانواده منصوب شدو همچنان کارش را با جدیت ادامه می دهد.
با این گزارش متوجه می شویم که اگرچه با کلمه مدیریت در ذهن توانایی مردان به ذهن می رسد اما باید اذعان کرد که توانایی مرد و زن یکی است و در همه جهات زنان می توانند آن را به منصه ظهور برساند.
 

شناسنامه


کدخبر: ۱۶۳۶۹۲
تاریخ: ۱۳۹۶/۴/۱۸     ساعت: ۱۳ : ۵۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
  • ١٤ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 20 2019