صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

(بمب؛ یک عاشقانه) بیداری از خواب عشق

فیلم سینمایی (بمب؛ یک عاشقانه) ساخته و نوشته پیمان معادی در حالی به نمایش در آمد که معادی لحظه لحظه های آن را علاوه بر خاطرات کودکی و تصورات مستندی که دیده و حس کرده بود آن را به نمایش درآورد.

محمد جواد امیری- فیلم بمب اخرین ساخته این کارگردان در حالی ساخته شد که بیش از 7 سال پس از فیلم سینمایی برف روی کاج ها کاری انجام نداده بود و شاید بتوان به جرات این فیلم را برتر از سایر فیلمهایش بدانیم.
معادی این بار به مانند فیلمهای قبلی سردی روابط زن و مرد را با لایه های عشق پنهان نشان می دهد درحقیقت عشق را خیلی ریز و زیبا به تصویر کشیده، عشقی که شاید در هر کاراکتر فیلم به خوبی نشان داده بود عشق پسر نوجوان به دختر؛ یا عشق پیرمرد و پیرزن فیلم، عشق پدر به دخترو یا عشق پنهانی کاراکتر اصلی فیلم که همانا معادی و لیلا حاتمی بازیگرش بودند. تمامی کارکترهای فیلم از کودک گرفته تا بزرگ از جوان گرفته تا پیر همگی در آن سالها به نمایش در می آید.
عشق هر لحظه در انواع کاراکترهای مختلف دیده می شود حتی این عشق در کلمات پدر دختر برای بازگویی رابطه سرد مرد با زن بیان میشود.
بمب همانطور که از نامش پیداست یک نوع ویران کنندگی است حال در وجود خود و یا در خارج از دنیای درون.
این نویسنده و کارگردان که خودش هم نقش اصلی کار را برعهده دارد به سراغ داستانی با حال و هوای موشک‌ باران تهران در سال ١٣٦٦ رفته است.
معادی در این فیلم توانسته بخوبی از لحظه لحظه روزهای بمباران و موشک باران صدام صحنه های زیبایی بسازد صحنه هایی که برای قشرهای زیر دهه شصت یادآور تلخ کامی های آن روزها باشد.
بمب ساختار قوی دارد و شاید تجربه این کارگردان است که روی هم انباشه و ناگهان بسان یک بمب ظهور می کند.
بازی ها هم حساب شده است. از عاشق شدن پسر نوجوان گرفته تا فریادهای ناظم و سکوت مدیر و نگاه های شخصیت زن داستان.
البته تکان های شدید و صحنه های مستندگونه و شاید قدیمی آن روزها به زیبایی فیلم کمک کرده است نور و همینطور تصویر طوری تنظیم شده بود که بیننده خود را در آن لحظات تصور می کرد.
شاید بخاطر زیبایی که در این فیلم شاهدش هستیم  در سال 93 جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره آسیاپاسفیک دریافت کرده است.
فیلمنامه فیلم «بمب، یک عاشقانه» فیلمنامه ای قوی و ساختار آن قوی تر است بازی ها همه روان و یکدست است هیچکدام تاثیرگذاری اش بیشتر از دیگری نیست حتی بازیگر شمالی که در مدرسه آواز میخواند.
 سی سال از آن روزها گذشته و شاید هیچ کسی خاطره های آن زمان را به خاطر تلخی مرور نمی کند اما آن خاطره ها وجب به وجب در این فیلم آورده شده است.
البته در این فیلم دیالوگ ها و شاید صحنه هایی است که غیر ممکن و غیر معقول است اما بسان یک فیلمی که مخاطب می تواند آن را در خود حس کند فیلم خوبی است.

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۲۷۴۹
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵     ساعت: ۱۵ : ۲۰
امتیاز به این خبر:
  • 1
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
  • ١٤ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 20 2019