صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

مرگ برآمریکا با یک بمب عاشقانه

جهانی خبر: (بمب یک عاشقانه )فیلم جدید پیمان معادی به دنبال یک شاعرانگی ویک عشق عمیق ویک عشق کودکانه زیرپوستی است که کودک عاشق باسادگی هرچه تمامتربرای ادامه جنگ وبمباران شبانه شهرش به خاطر دیدن هرروزه معشوق دعامیکند.

احمد حضرتی- درحقیقت  شاعرانه بودن (بمب یک عاشقانه) موجب شده  روند فیلم آهسته پیش برود.تا جاری شدن آن حس را درقلبمان احساس کنیم   که این کندی فیلم اصلا اذیت کننده نیست .حتی صحنه های خشونت درفیلم مرابه یاد روزهایی انداخت که همگی خشن و عصبی بودیم و درمدرسه معلم هابه هربهانه ای دانش آموزان را کتک می زدند حتی بیشترازآنچه که درفیلم شاهد بودیم .من به شخصه عاشق بازیگرکودک فیلم ارشیا عبدالهی شدم با آن میمیک زیبای صورت ونگاههای دلنشینش ودرد سیلی که اوخورد را باتمام وجودم حس کردم پیمان معادی در نشست خبری فیلم درباره انتخاب این بازیگر گفت ما از 300 نفر تست گرفتیم ولی هیچ کدام آن که میخواستم نبود برای همین خودم به مدرسه ها میرفتم و در کلاسها مینشستم تا بلاخره او را پیدا کردم. ارشیا پسر بسیار باهوش و خوبی است و از بودنش در فیلم خوشحال هستم. البته ارشیا خودش میگفته در سریال سرزمین کهن هم بازی کرده است .
 

کلاری فیلمبردارحرفه ای وتوانمند سینما هم درنقش پدرلیلا حاتمی بازی داشت که ای کاش یک بازیگر حرفه ای این نقش حساس را بازی میکرد .وکلاری همان محبوب همیشگی باقی می ماند وجوهی از فیلم وجود دارد که نویسنده آنها را تجربه کرده است سکانسی که برادری به خاطر برادرش درد را تحمل می کند از این جمله است.که همین درد آشنایی نویسنده درباورپذیری وهمذات پنداری فیلم نقش شایانی داشت .درباره بمب می توان گفت فرم، شکل ساخت و کارگردانی و مضمون و خط روایی فیلم ونحوه تعریف داستان، «بمب یک عاشقانه» یک پیشرفت چشمگیر برای پیمان معادی محسوب میشود.یک فیلم سرزنده و خلاقانه با فیلم‌نامه‌ای منحصربه‌فرد که نظیرش در این سالها کمتر بر پرده ها ی سینما شاهد بودیم ومی توان گفت این را از تجربه کار با اصغر فرهادی دارد و ناگزیر در شکل نگاه به واقعیت متأثر از اوست وکمی تا قسمتی فرهادیسم  شده.اما «بمب یک عاشقانه» نشان می‌دهد که معادی شبیه به خیلی از کارگردانان جوان دیگر سینمای ایران به دنبال کپی کاری از روی دست او و اسلوب فیلم‌هایش نیست.
 

«بمب یک عاشقانه» به‌خوبی نشان می‌دهد که نگاه معادی در فیلم‌سازی و سینما تا چه حد پخته‌تر شده است و حضورش در سینمای جریان اصلی آمریکا هم سبب شده تا قصه و پی‌رنگ را بیش‌ازپیش جدی گرفته و به درد اکثر فیلم‌های این روزها یعنی قصه زدایی دچار نشود. هرچند فیلم معادی کماکان یک فیلم موقعیت محور محسوب می‌شود که داستان ویژه سروته داری به سبک کلاسیک قصه‌گویی ندارد اما کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اثر موفق شده از داستان کم‌رمق زندگی روزمره یک زوج جوان و فروپاشی تدریجی آن درگذر ازسختیهای جنگ تحمیلی، روایتی درهم‌تنیده و یکدست بسازد و با ترکیب به‌جا و به‌اندازه‌ای از وجه تراژیک زندگی آن‌ها و کمدی روزمره زندگی در آن سالها و سروکله زدن با بچه‌های مدرسه‌ای، به یک ترکیب ویژه دست پیدا کند. (شوخی با دستمایه‌هایی مانند سیستم آموزشی آن سال‌ها، احساسات عمومی مردم و اقشار مختلف نسبت به جنگ، لحظات موحش آژیر خطرها و همنشینی‌های شبانه در پناهگاه که در عین ظرافت و بامزگی در  ترکیب ویژه‌ای که به وقتش تماشاچی را میخنداند، موفق می‌شود  تماشاگر را در لحظه‌لحظه‌های آن غرق کند. لحظه‌لحظه‌هایی که احتمالاً برای کسانی که در تب‌وتاب جنگ بزرگ‌شده‌اند یا جوانی کرده‌اند وجه نوستالژیک خاص تری ایجادکند و بیشتر به دل هم نسلان من بنشیند.
 

 ترکیب سیامک انصاری ، حبیب رضایی و پیمان معادی در ‌مدرسه و در سروکله زدن با پسرهای شر و بازیگوش به نوبه خود زیبا وقابل تحمل بود . لیلا حاتمی و پیمان معادی که پیش‌تر امتحان خود را پس داده‌اند و یکدستی تیم بازیگری به فضاسازی فیلم کمک شایانی کرده است ضمن اینکهً بازسازی بمباران‌های مهیب بعثی را نباید فراموش کرد.
 

کاری که پیمان معادی می‌کند فراتر از دکوپاژ موقر و پخته فیلم یا هدایت بازیگران و بازسازی خوب بمباران، کارگردانی سکوت است که یکی از سختترین وجه‌های کارگردانی است وهمان سکوت سهمگین  عاشقانه را به وجود می‌آورد،
 

و پایانی را رقم می‌زند که خاص خود فیلم است  پایانی که نه تلخ است و نه شیرین و نه حق را به مرد میدهد و نه به زن…معلق در میان درست و غلط، در میان سکوت و صدای انفجاری مهیب  خاطره‌ها و آدم‌ها هیچگاه فراموش نمی‌شوند و «بمب یک عاشقانه» سرک کشیدن میان خاطره‌ها و آدم‌هاست.که می توان با اغماض به اشتباهات متعددصحنه هایی ازفیلم نگریست

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۲۷۶۴
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶     ساعت: ۱۰ : ۲۷
امتیاز به این خبر:
  • 1
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
  • ١٤ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 20 2019