صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

رونمایی از یادمان مهرگان صلح در اولین جشنواره« دوستی یلدا و کریسمس»

۲۹ آذر ۱۳۹۷ به میزبانی مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار شد.

به گزارش جهانی خبر؛ احمد حضرتی - این رویداد فرهنگی هنری به همت و ایده موسسه مهرگان فرهنگ و‌مشارکت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد.
دکتر علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، مرتضی الویری نایب رییس شورای شهر تهران،  ولی‌الله شجاع‌پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دکتر سیّدمحمدهادی ایازی معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، الکساندرلیخت سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، جمعی از کاردانان فرهنگی و مدیران سازمانها، نهادها، بانکها ، اتاق بازرگانی و انجمن های بین المللی و  علاقمندان به رسوم و آیین های ایران حضور داشتند.
سعیده یراقی فعال فرهنگی  و ایده پرداز این طرح، یلدا را به عنوان یکی از عوامل وحدت هویت ایرانی معرفی می کند و در نهایت آن را الگوی مناسبی برای ایجاد انسجام هویت ملی می داند. وی معتقد است که از یلدا همچون سایر جشن های باستانی می توان به عنوان پدیده ای مدرن برای بازآفرینی جهان مدرن استفاده کرد.

آنچه در این رویداد فرهنگی مورد توجه مجریان طرح است ؛ ایجاد صلح و دوستی  با نشان دادن مشترکات فرهنگی  در یلدا و کریسمس است . رونمایی از  دو اثر هنری با اجرای مهشید دارابی و معصومه خانگلدری  با عنوان «یادمان مهرگان صلح »، برپایی سفره یلدا به همراه درخت کریسمس، حرکات آیینی آذری گروه آیلار، موسیقی سنتی گروه نازلی بخشایش ، نقالی دو زبانه سارا علیپور، حافظ خوانی سارینا حیدری، دم نوش خانه ایرانی از برنامه های این برنامه اصیل و فرهنگی بود. توجه به هماهنگی رنگ ها ،پوشش و دکورهای جذاب برگرفته از نقوش ایرانی بسیار جذاب و غرور آمیز بود.
یراقی  افزود؛در باور ما ایرانیان شب یلدا شب تولد الهه مهر است ، که  در یک حادثه نجومی زاده می شود و ساعات روز را طولانی می کند  تا برتری خورشید پدیدار ‌شود. و همزمانی تولد عیسی بن مریم (ع) و البته جشن کریسمس فرصت  خوبی است تا  با ابزار فرهنگ ، فرا تر از مرزهای سیاسی به صلح و وحدت جهانی بیاندیشیم ، در این جشنواره تلاش کردیم با هم افزایی بانوان توانمند ایران زمین برای صلح جهانی تلاش کنیم .
برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است .
اهمیت  رنگ قرمز و سبز  در شب یلدا و کریسمس از جمله مشترکات این دو جشن کهن  است .
بنا داریم در جشنواره «دوستی یلدا و کریسمس»  با اجرای خلاقانه ؛هرساله پیام صلح و دوستی را با پیوند فرهنگی به دنیا برسانیم.

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۹۷۶۳
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲     ساعت: ۱۰ : ۵۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ جمعه ۲۹ شهريور
  • ٢٠ محرم ١٤٤١
  • Sep 20 2019