صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
خضریان:

خودکفایی گندم شعار تبلیغاتی مسئولان شده است/ تأمین امنیت غذایی با افزایش کیفیت گندم

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: تأمین امنیت غذایی از طریق افزایش کمی و کیفی گندم تولید داخل از اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش جهانی خبر، علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات گندم در شرایطی که کشور از ظرفیت خودکفایی برخوردار است، اظهار کرد: خودکفایی در گندم راهبردی است که تمام کشورها در پی آن هستند به همین دلیل سودجویان روی در این عرصه جولان زیادی می‌دهند.
وی با بیان اینکه اکثر کشورهای دنیا برنامه‌های ویژه برای تولید با کیفیت گندم و صادرات این محصول استراتژیک دارند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب توصیه‌های مؤکدی را درباره خودکفایی کشور در تولید گندم داشتند که با تلاش کشاورزان به آن دست یافتیم، اما این خودکفایی استمرار نداشته است.
وی با اشاره به وجود مافیا در حوزه گندم اظهار کرد: مسئولان جهاد کشاورزی و دولت به دروغ اعلام می‌کنند که در زمینه گندم خودکفاییم.
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بی‌توجهی به استانداردسازی در تولید گندم و تحت تأثیر قرار گرفتن کیفیت نان به عنوان قوت غالب مردم را از دیگر مشکلات در روند تولید گندم در کشور بیان کرد و گفت: تأمین امنیت غذایی از طریق افزایش کمی و کیفی در تولیدات کشاورزی به خصوص گندم از اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است؛ بنابراین توجه به استانداردسازی و تولید گندم با کیفیت باید در دستور کار باشد تا در سایه خودکفایی بتوان برای صادرات هم برنامه‌ریزی کرد.
خضریان با انتقاد از حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال 94 تأکید کرد: واردات محصولات زراعی از جمله گندم به کشور توسط شرکت‌های خانوادگی خاص صورت می‌گیرد و این کار تولید این کالای استراتژیک در کشور را با مشکل مواجه و خسارت فراوانی به کشاورزان زحمت‌کش وارد کرده است.
 خضریان با اشاره به لزوم خرید تضمینی گندم از کشاورزان متناسب با هزینه‌های تولید و افزایش تورم خاطرنشان کرد: دولت با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات گندم حدود 15 هزار میلیارد تومان یارانه به کشاورزان خارجی، واردکنندگان و شرکت بازرگانی دولت ایران به عنوان مباشر واردات پرداخت کرده است در حالی که در سال گذشته و جاری می‌توانست منابع ریالی حاصل از تبدیل ارز واردات گندم به ریال را در بازار داخلی قیمت گندم را به درستی تعیین کند و منابع لازم برای خرید گندم از کشاورزان را افزایش دهد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: در سال جاری با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی به دلیل سوءمدیریت و اهمال در وظایف و عدم اعمال قانون، خودکفایی گندم حاصل نشده است و صرفاً توسط دولتمردان و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به عنوان شعار تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفته شده است.
انتهای پیام/

گفتگو از معصومه رضاییان
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۹۶۸۱
تاریخ: ۱۳۹۹/۶/۲۵     ساعت: ۱۸ : ۳۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور
  • ١ صفر ١٤٤٢
  • Sep 19 2020