صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

مرد هزار چهره، بیک ایمانوردی بود یا مهران مدیری؟

جهانی خبر: غلامرضا گمرکی- عنوان مرد هزار چهره سینما، 53 سال قبل بنام زنده یاد رضا بیک ایمانوردی در تاریخ سینمای ایران ثبت شد. 53 سال قبل محل دفتر مجله ستاره سینما در خیابان لاله زار چهارراه مهنا بود. نگارنده در اتاقم سرگرم نوشتن مطلب بودم که تلفن زنگ خورد. منشی گفت: آقای بیک با شما کاردارن. تشکر کردم و با بیک کلی چاق سلامتی کردم و او مرا به دفترش فراخواند..... به دفتر بیک که جنب سینما نیاگارا در خیابان شاه(جمهوری فعلی) بود رفتم. او به تازگی استودیو(RB فیلم) را تاسیس کرده بود . وقتی وارد ساختمان شدم ابتداء چشم به جمال محمد بانکی که از عکاسان با سابقه سینما بود روشن شد. بعد سلام و احوالپرسی و رو بوسی به اتفاق وارد اتاق بیک شدیم. محمد بانکی چون جایی قرار قبلی داشت رفت و نگارنده ماند و بیک ایمانوردی عزیز. بعد از پذیرایی و خوش و بش ، بیک عکس های فیلم سینمایی (قلاب) را که به تازگی بازی کرده بودبه من نشان داد  و گفت: احساس می کنم دیگه وقتشه یه تبلیغ جانانه بری توی مجله ستاره سینما و شلوغش کنی.... و ادامه داد چی به نظرت می رسه؟ گفتم: الان هیچی به ذهنم نمیاد ولی یه کار اساسی برات انجام می دم... هم چنانکه به عکس های آخرین فیلمش(قلاب) نگاه می کردم متوجه عکسی شدم که بیک شب کلاه بسر جلوی سقاخانه ای دست به سینه ایستاده بود و به شمع های روشن سقاخانه نگاه می کرد . انگار قصد داشت شمعی را روشن کند. گویی داشت با خدا راز و نیاز می کرد. راستش از عکس که پر از معنا بود و بانکی آنرا گرفته بود خیلی خوشم آمد. عکس را با اجازه آقارضای گل از او گرفتم و بعد از صرف نهار، R B فیلم یعنی دفتر بیک ایمانوردی را به طرف منزل ترک کردم.
در آن زمان هنوز ازدواج نکرده بودم . وقتی وارد اتاق اجاره ای خود شدم تمام مدت به این فکر بودم که چه کار ارزشمندی که لیاقت آقا رضا را داشته باشد برایش انجام دهم. راستش بیک ایمانوردی از نظر مرام و مسلک و لوطی گری کم از زنده یاد فردین نداشت.... هم چنانکه پک به سیگار می زدم یهو سوژه ای به ذهنم خطور کرد و بلافاصله با تلفن ثابت منزل ( آنزمان موبایل نبود) به بیک زنگ زدم و از او خواستم بیوگرافی خودش را به طور کامل بگوید. او گفت و من بعد از یادداشت از ایشان خداحافظی کردم. پاسی از شب گذشته بود که در ادامه سوژه ای که به ذهنم رسیده بود قلم روی کاغذ بردم و با این عنوان مطلب را شروع کردم،،،، رضا بیک ایمانوردی مرد... تصور کردم اگر عنوان مرگ روی جلد مجله ستاره سینما چاپ شود تمام علاقمندان بیک ایمانوردی وحتی آدم های عادی مقابل مجله تجمع می کنند... و سپس شروع کردم به نوشتن بیوگرافی: رضا بیک ایمانوردی در اردبیل بدنیا آمد و ... چطور به تهران وارد شد و چه کسی برای اولین بار او را به عنوان بازیگر وارد عالم سینما نمود. زنده یاد ساموئل خاچیکیان که آن زمان مشغول ساخت فیلم (فریاد نیمه شب) بود او را جلوی دوربین برد و یک پلان بسیار کوتاه و بدون دیالوگ به او محول نمود و در فیلم بعدی بنام (یک قدم تا مرگ) خاچیکیان نقش اول مرد فیلم را به رضا بیک ایمانوردی سپرد تا اینکه بیک با همین فیلم سر زبانها افتاد و در حرفه بازیگری یکه تاز سینما شد. .. فیلم (قلاب) ساخته عباس دستمالچی که نمیدانم ایشان در قید حیات هستند یا خیر؛ بیک نقش متفاوتی را بازی کرده بود و بقبول خودش حالا وقت آن رسیده بود که دوستان برایش آستین بالا بزنند و بیشتر به او بهاء بدهند . به همین خاطر نگارنده آستین بالا زده و دست بکار شد. بعد از نوشتن بیوگرافی بیک و نام بردن کلیه فیلمهایی که تا آن روز بازی کرده بود به فیلم (قلاب) رسیدم و در انتهای مطلب نوشتم: و بدین ترتیب رضا بیک ایمانوردی مرد هزار چهره سینما شناخته شد....(یعنی نقطه اول(مرد) نقطه دوم ( هزارچهره و نقطه سوم ) سینما جایگزین(سه عدد نقطه شد.)
هرگز فراموش نمی کنم چهارشنبه که مجله روی دکه های روزنامه فروشی قرار گرفت تا قبل از ظهر مجله ستاره سینما نایاب شد چرا که مردم بیک را دوست میداشتند و حالا علاقمند بودند که چرا فوت شده در حالیکه وسط مجله شرح بیوگرافی او کاملا نوشته شده بود و در آخر خواننده بجای سه نقطه میخوانند : مرد هزار چهره سینما . که تا ابد این عنوان روی بیک ایمانوردی مانده و خواهد ماند. با ظهور انقلاب بیک ایمانوردی که اجازه فعالیت به او ندادند مثل خیلی دیگر از بازیگران؛ جلای وطن کرد. سالها گذشت تا اینکه دوست عزیزم ابوالفضل جلیلی که شاهد تبلیغ نگارنده بود اطلاع داد که فردا شب شبکه امید(خارج از کشور) از رضا بیک ایمانوردی دعوت کرده که با او مصاحبه نماید. باورم نمی شد ولی به شدت بی قرار بودم تا اینکه فرداشب ساعت موعود فرا رسید و چند لحظه بعد جمال رضا بیک ایمانوردی در قاب تلویزیون نقش بست. مصاحبه شروع شد و مجری بعد از کلی سوال در مورد گذشته و حال از او پرسید؟ چطور شد به شما لقب مرد هزار چهره سینمار ا دادند؟ بیک که به شدت خاطرات گذشته برایش تداعی شده بود لبخندی زد و گفت: راستش دوست روزنامه نگاری داشتم که نمی دانم زنده هستند یا به رحمت خدا رفتن. ایشان یکی از هنری نویسان خوب مطبوعات بود. مجری سوال پرسید: اسمش؟ بیک جواب داد: غلامرضا گمرکی... مجری پرسید : خب بعد, بیک پاسخ داد: ایشان با توجه به اینکه می دانست مردم خیلی بمن علاقمند بودند بعد از فیلم (قلاب) که فیلم تاثیرگذاری بود و من بنظرم بهترین بازی ممکنه را در آن فیلم انجام دادم به عنوان یک خبرنگار مردمی، نام مرد هزار چهره سینما را به من لقب داد؛ که البته شنیدم این روزها آقای مهران مدیری این عنوان را از آن خود کرده است!!! البته اشکالی نیست به هر بازیگر توانمندی میتوان لقب مرد هزار چهره داد.
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۴۱۶۶۰
تاریخ: ۱۳۹۹/۹/۱۷     ساعت: ۸ : ۳۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۸ دي
  • ٣ جمادي الثانيه ١٤٤٢
  • Jan 17 2021