صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

ایمان قلبی، منجربه بهبود بیماری های روحی- جسمی میشود

همه ما در مسیر زندگی دچار مشکلات لاینحل شده ایم برخی ها کمتر و برخی دیگر بیشتر .اما نوع نگاه انسان به زندگی ست که منجر به واکنش های درست یا نادرست میشود. درواقع هرکس با توجه به تربیت و وراثت و سبک زندگی خود به این کنش ها واکنش نشان میدهد .

به گزارش جهانی پرس؛ اینبار سوفیا عادلخانی خبرنگار جهانی پرس درخصوص بیماری های روحی و تاثیر آنها در جسم انسان به سراغ دکتر سحر صدیقی (روانپزشک) رفته و از ایشان در این خصوص سوالاتی را پرسیده است.
- خانم دکتر این درست که ایمان قلبی، منجربه بهبود بیماری های روحی- جسمی میشود؟
بله – صد در صد. ایمان به انسان انرژی میدهد ومیزان امید به زندگی را در شخص افزایش می دهد،و همین عامل منجر به سلامتی روح میشود .
دکتر صدیقی خاطر نشان کرد : روح و جسم وابستگی مستقیمی به هم دارند طوری که گاهی دید میشود افراد بخاطر شرایط کاری،سبک زندگی،و استرس زیاد دچار خستگی های زیاد و بی خوابی میشوند و همین عامل منجر به بیماری های روحی شده و در ادامه زندگی شخص شان عنان خود را از دست می دهد واز تعادل رفتاری خارج می شوند.
- خانم دکتر چه عواملی منجر به شکل گیری بیماری های روحی میشود؟
ریز فاکتورهای زیادی هستند که من فقط به چند مورد اشاره میکنم نظیر ترس ،استرس،مصرف دخانیات و الکل،تغذیه نامناسب و موارد دیگر.
موضوع ترس قدمت عمر بشر را دارد ، در واقع در مورد ترس اجداد ما برای حفظ بقا باید از خودشان در مقابل حیوانات دفاع میکردند تا زنده بمانند پس بدن ما طوری طراحی شده که دربرابرخطرات به انسان هشدار بدهد، واکنش انسان به این هشدار منجر به بروز ترس میشود .
- خانم دکتر در خصوص حمله پانیک بفرمایید
حمله پانیک زمانی رخ میدهد که فرد ترس روانی و فیزیکی را همزمان توامان تجربه می کند. افرادی که دچار حمله پانیک هستند احساس میکنند نفس کشیدن برایشان سخت است و برخی احساس میکنند دچار حمله قلبی شده اند .
- برای جلوگیری از بیماری های روحی جسمی و بالا بردند سطح کیفیت زندگی مردم چه توصیه های دارید؟
     در این زمان که کرونا بیماری اپیدمی در سطح جهان است توصیه من این است که پیشگیری بهتر از درمان است ،اما رعایت دستورالعمل های بهداشتی را داشته باشند یعنی در صورت امکان در خانه بمانند از ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند و دیده شده در اغلب موارد انسان هایی که ایمان قوی دارند امروزه برخی محققان از ایمان بعنوان انرژی مثبت از آن یاد میکنند و هر کس در این دوره یک اسمی رویش میگذارند برخی میگویند قانون جذب ،اما دیده شده در این افراد بهبودی زودتر صورت گرفته است. منظور از اعتقاد قلبی صرفا رعایت مناسک دینی نیست منظور ایمان و توکل به حضرت حق است.
وی عنوان کرد : سبک زندگی مناسب نظیر ورزش کردند، خودشناسی،تمرین آرامش، تغذیه سالم، اجتناب از الکل،درمان های مکمل، ایمان قلبی یا معنویت ،مطالعه و... میتوانند در سطح کیفیت زندگی تاثیرگذار باشند.
- ورزش را فراموش نکنید
دکتر صدیقی در مورد ورزش کردند عنوان کردند: در زمان کرونا میتوانید در خانه بمانید و با تلویزیون ورزش کنید یا برای پیاده روی به پارک بروید (فراموش نکنید ابتدا بدن را گرم کنید و بعد فعالیت های سخت را انجام دهید)
- درمورد خودشناسی بفرمایید
این روانپزشک در مورد خودشناسی خاطر نشان کرد: در همه ادیان الهی به خودشناسی توصیه شده است در اسلام هم خودشناسی را مقدمه ای برای خداشناسی میداند .
در روز زمانی را به تنهایی به خود اختصاص بدهید سعی کنید با کودک درون خود ارتباط برقرار کنید این کار باعث میشود تمرکز بیشتری را در فعالیت های بعدی شما درزندگی داشته باشید.
- چطور تمرین آرامش کنیم؟
دکتر صدیقی ادامه داد: هر جور که صلاح میدانید خانه یا اتاق تان را چیدمان کنید مثلا عود بگذارید ،شمع روشن کنید، گل طبیعی در اتاق بگذارید و سعی کنید مدیتیشن یا مراقبه کنید .
در واقع مراقبه درست باعث از بین رفتن استرس و افسردگی و سلامتی قلب و عروق میشود و درمجموع سلامتی کل بدن را به همراه دارد.
- دکتر صدیقی : تنها دانستن کافی نیست!
وی افزود: همه ما در مورد تغذیه سالم مطالب زیادی میدانیم اما عمل به آنها منجر به کیفیت زندگی انسان میشود تنها دانستن کافی نیست. خوب است بدانیم از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنیم و از مصرف قند زیاد دوری کنیم. کاهش میزان قند خون منجربه احساس استرس می شود. باید از نوشیدن زیاد قهوه و چای خودداری کنید، زیرا کافئین می تواند سطح هورمون اضطراب را افزایش دهد.
- دکتر صدیقی : هرچیزی در حد تعادل باشد
وی گفت: همان طور که میدانید اسلام به تعادل در همه امور بسیار اشاره کرده است و گاندی؛ تعادل را کلید پنهانی برای رسیدن به موفقیت میداند.تعادل پایه و اساس رشد انسان است ،ما با وجود تعادل است که ایستادن،راه رفتن،دویدن را آموختیم. تعادل میان اجتماعی بودن و تنها بودن هم مهم است کسانی که این مهم را نمیدانند در زندگی با مشکلات زیادی رو در رو میشوند.
- حرف پایانی: در لحظه زندگی کنید
این روانپزشک در پایان صحبت های خود تصریح کرد: هنر زندگی کردند درلحظه یاد بگیرید در غیراین صورت باید افسوس گذشته و یا نگران آینده تان باشید .
وی ادامه داد: هنگامی که از آینده صحبت میکنید در مورد مسائلی صحبت میکنید که هنوز رخ نداده و تنها راه رخ دادند آنها محیا کردند شرایط لازم در زمان اکنون است.برنامه های فردایتان را امروز فریاد نزنید چون تمرکز کمتری صرف به وقوع پیوستن آنها میکنید یادتان باشد باید برنامه ها فقط در ذهن شما باشد تا به مرحله عملی برسند .
این روانپزشک هدف از خلقت انسان را لذت بردن از زندگی در لحظه دانست و ادامه داد لذت بردن از زندگی یعنی داشتن حس خوب در همین لحظه.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۱۷۶۳
تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۱۹     ساعت: ۱۷ : ۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور
  • ١١ صفر ١٤٤٣
  • Sep 19 2021