صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

مصاحبه با مهدی منتصری؛ نقاش و نویسنده کتاب نوستالژیک 'یادتونه'

همیشه و در همه حال سادگی ها و نوستالژی دهه شصتی ها زبانزد خاص و عام بوده است چرا که متولدین این دهه با وجود اینکه مشکلات زیادی را در زمان تولد و کودکی خود متحمل می شدند،اما پس از گذشت سال ها با ذوق و شوق فراوانی از آن دوران مشقت بار یاد می کنند.

به گزارش جهانی پرس، محمد بویری- به همین بهانه با مهدی منتصری هنرمند نقاش و نویسنده کتاب خاطره انگیز "یادتونه" گفت و گویی داشتم که در ادامه می خوانید:

لطفا در آغاز صحبت هایتان از زندگی و آموزش هنری خود بگویید؟
متولد ۱۳۵۸ شهرستان گلپایگان هستم.من هم مانند تمام انسان ها که در کودکی به نقاشی و طراحی علاقه دارند،از این قاعده مستثنی نبودم،اما تنها تفاوت من و همه هنرمندان عرصه تجسمی با دیگران در این است که علاقه به طراحی و نقاشی در ما همچنان باقی ماند و برایمان تبدیل به حرفه شد.
در دوران مدرسه هر فرصتی پیدا می کردم به طراحی، نقاشی و خوشنویسی می‌گذشت. ما کودکان نسل کانون پرورش فکری هستیم، اغلب زمان های فراغتم در کانون پرورش فکری طی می شد مخصوصا ایام تابستان، همچنین در کلاس های آموزشی که اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان در زمینه خوشنویسی و نقاشی برگزار می کرد شرکت می کردم. مدتی علاقه بسیاری به خوشنویسی نستعلیق پیدا کردم به گونه ای که در سال ۱۳۷۵ با شرکت در آزمون انجمن خوشنویسان، توانستم عضویت انجمن خوشنویسان ایران را بدست بیاورم.
پدرم در جوانی همراه با عمویم آتلیه عکاسی پرتره داشتند، البته پدر بعد از مدتی به حرفه دیگری روی آورد اما عمو و پسر عمویم همچنان ادامه دادند،  وجود هنر عکاسی در خانواده و همچنین سفر به شهر های مختلف و بازدید از اماکن تاریخی و موزه ها که به لطف شغل جدید پدر که رانندگی ماشین سنگین بود، برایمان حاصل می شد، باعث شد روز به روز آتش اشتیاق به فعالیت هنری در من شعله ور تر شود.
بعد از دوره راهنمایی، بر خلاف علاقه ام و به این دلیل که هنرستان های هنری اغلب در مراکز استان ها بودند به دبیرستان رفتم و با بی میلی تمام رشته تجربی خواندم، دوران دبیرستان تاریک ترین و زجرآورترین دوره زندگی ام بود.

برای خلق آثارتون بیشتر به علاقه ی خودتان توجه دارید یا اقتضای علاقه مندان و خریداران؟
در خلق آثارم عوامل و اتفاقاتی که برایم دغدغه می شود مهم است، علایق خودم مهم است و در کل دنبال تجربه کردن هستم و در طول کار به توجه علاقه مندان و خریداران فکر
نمی کنم و تنها اینکه مخاطب بتواند با اثر ارتباط برقرار کند برایم مهم است . به عبارتی دیگر من با تولید آثارم دغدغه ها و درگیری های ذهنی ام را تخلیه می کنم. به نظرم اگر هنرمند با توجه به علایق علاقه مندان و خریداران تولید اثر کند وارد نوعی گرداب می شود و به دلیلی که به آن اشاره می کنم موفقیتی کسب نمی کند. هنرمند خود باید جریان ساز باشد و برای مخاطب خلق فضاهای جدید کند.
به نظرم آثاری که علاقه مندان و خریداران حرفه ای را جذب
می کند از جهاتی آثار شاخصی هستند چون تجربه جدیدی از نظر موضوعی و مفهومی و بصری برای مخاطب خلق  کرده اند و هیچگاه این دسته از مخاطبان به سمت آثاری که به گونه ای تقلید از هنرمندان صاحب سبک و فکر است نمی‌روند.
در کل من راه خودم را می روم و تلاش می کنم برای خودم و مخاطب تجربه موضوعی، مفهومی و بصری جدیدی ایجاد کنم.

بیشتر چه سبکی را در کارهایتان دنبال می کنید و تاکنون در چه نمایشگاههایی شرکت داشته اید؟
در زمینه عکاسی تمرکزم بر طبیعت بیجان با نگاه مفهومی است، در اغلب عکس هایم نوعی سکوت معنادار وجود دارد. سکوتی که عامل آن اتفاق ماقبل زمان عکاسی بوده است. تلاش میکنم مخاطب با نگاه به عکس، اتفاقات ماقبل عکس را برای خود بازسازی کند، اینکه چه اتفاقاتی افتاده که لحظه ثبت عکس به وجود آمده است.
در زمینه نقاشی به سبک مدرن و انتزاعی کار می کنم. تلاش
می کنم علاوه بر مفهوم نوعی شور،هیجان و زیبایی با کمک فرم و رنگ در آثارم باشد. در حال حاضر با امضا زدن های متفاوت بر روی بوم آثار نقاشی را خلق می کنم. امضا من و شما در ارتباط با یکدیگر عمل
می کنند و حاصل تمام امضاها بر زندگی شخصی و جمعی ما تاثیر گذار است پس امضا کنیم برای خلق صلح، دوستی، امید، زیبایی و در کل مفاهیم انسان دوستانه.
در خلق آثار با توجه به موضوع و با این نگرش که فرم و محتوا و تکنیک در انتقال مفاهیم به مخاطب باید همسو با یکدیگر عمل کنند، انتخاب می کنم که اثر نقاشی باشد یا عکس یا گرافیک یا ترکیبی. به همین دلیل است که در هر سه زمینه نقاشی، عکس و گرافیک فعالیت دارم.
در طول فعالیت هنری در حدود ۵۰ جشنواره و نمایشگاه داخلی و خارجی به صورت گروهی شرکت داشتم و در زمینه عکاسی عضویت فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (FIAP) با لقب (Artist FIAP) را دارا هستم و همچنین داوری چهار جشنواره بین المللی عکس زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و سه نمایشگاه انفرادی عکس، گرافیک و نقاشی را نیز تجربه کرده ام.

ایده ی نوشتن کتاب "یادتونه" از کجا آمد؟
ایده کتاب یادتونه از آنجا آمد که من زمانی که در گلپایگان دفتر گرافیکی داشتم مدت‌ زیادی دو موضوع ذهنم را درگیر کرده بود، موضوع اول خاطرات زندگی شخصی خودم مخصوصا دوران کودکی بود که تصمیم داشتم در قالب گرافیک ، نقاشی یا هر قالب دیگری را به اثری هنری تبدیل کنم ولی به نتیجه مطلوب
نمی رسیدم، موضوع دوم؛ دلیل تفاوت رفتاری بین نسل ما و نسل جدید ، منظورم از نسل جدید متولدین اوایل دهه هشتاد به بعد است که با کامپیوتر و تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی جدید و بمباران اطلاعاتی و در کل متفاوت با ما، دوران کودکی را سپری کردند و بزرگ شدند.‌
افزون بر این دو موضوع،مسئله دیگر که من روزی چهار بار مسیر بین منزل و دفتر کارم که با مسیر دوران تحصیل ابتدایی یکی بود، پیاده طی می کردم و خاطرات زمان کودکی همواره از پیش چشمانم می‌گذشت. روزهای ابتدایی سال ۱۳۸۹ بود که در همین مسیر به ذهنم خطور کرد بسیاری از خاطرات شخصی من، بین اغلب انسان هایی که دهه شصت ایران را درک کرده اند مشترک است،در نتیجه تصمیم گرفتم این خاطرات مشترک را در قالب اثری کار کنم تا هم به دغدغه خاطرات شخصی خودم و هم به دلایل تفاوت بین نسل ها تا حدودی جواب داده باشم و ذهنم آرام بگیرد.در نتیجه پس از یک سال و نیم کار بی وقفه و با تمرکز بر همسویی موضوع، محتوا، فرم و قالب شکلی اثر، بگونه ای که من و مخاطب احتمالی را بتواند به دهه شصت پرتاب و ارتباط برقرار کند،در مهرماه سال ۱۳۹۰ "یادتونه" در قالب کتاب با
بهره گیری از طراحی گرافیک و بگونه ای که می بینید متولد شد.

به عنوان هنرمند چه چالش هایی را پیش روی خود
می بینید؟
زندگی یک هنرمند سراسر چالش است و به نظرم بزرگترین چالش حداقل برای من این است که دغدغه های ذهنی و فکری، علایق و موضوعات جدید پیش رو را چگونه و با چه شیوه ای به اثر هنری تبدیل کنم. من هر لحظه با چالش جدیدی مواجه هستم.

در پایان و به عنوان هنرمند،جایگاه ایده آل خودتان را کجا می بینید؟
هر هنرمندی همچون دیگران ایده آل هایی در زندگی و کار حرفه ای دارد و من هم از این امر مستثنی نیستم. مهمترین ایده آل من این است که آثارم بتواند با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کند.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۱۸۳۷
تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۲۰     ساعت: ۱۶ : ۴۲
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور
  • ١١ صفر ١٤٤٣
  • Sep 19 2021