صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
تیر آمریکای جنایتکار بار دیگر به سنگ خورد؛

شکست کودتای ونزوئلا؛ هشدار روسیه به آمریکا

رئیس جمهور ونزوئلا: تلاش برای کودتا بدون مجازات نخواهد ماند.

به گزارش جهانی خبر_ سرویس بین الملل  نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در نشستی که ولادیمیر پادرینو وزیر دفاع و دیوسدادو کابیو رئیس مجلس این کشور نیز در آن حضور داشتند خطاب به مردم ونزوئلا گفت تلاش برای کودتا در کشور بدون مجازات نخواهد ماند.
وی در این سخنرانی که بطور زنده از تلویزیون پخش می شد افزود دادستان هایی را برای تحقیق درباره تلاش برای کودتا در کشورش مامور کرده است. وی همچنین افزود از تعدادی در ارتباط با این موضوع نیز بازجویی شده است.

 

مادورو در سخنرانی تلویزیونی خود تصریح کرد لئوپولدو لوپز ( رئیس حزب ارداه مردمی) این کودتا را رهبری کرده است.
پیش از این سخنرانی وزیر خارجه شیلی گفت لوپز به سفارت این کشور در کاراکاس فرار کرده است البته پس از آن اعلام شد لوپز به سفارت اسپانیا گریخته است.
مادورو گفت در جریان ناآرامی های سه شنبه پنج تن از نیروهای ارتش زخمی شدند که حال دو تن از آنها وخیم است.
مادورو در سخنرانی تلویزیونی خود همچنین گفت: "این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند. با دادستان کل صحبت کرده ام و وی سه دادستان را مامور کرده است تا از همه افرادی که در این حادثه نقش داشته اند، بازجویی کنند. آنها همچنین موظف شده اند درباره این موضوع تحقیق کنند."
رئیس جمهور ونزوئلا همچنین گفت گوستاو گونزالس لوپز در سمت خود به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ونزوئلا ابقاء شده است.

هشدار روسیه به آمریکا
­روسیه بار دیگر از حضور نظامیانش که طی روزهای اخیر وارد ونزوئلا شدند ، دفاع و به آمریکا توصیه کرد این کشور را که با بحران عمیق سیاسی و اجتماعی مواجه است، تهدید نکند.
ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت:«ما به آمریکا توصیه می کنیم تهدید کردن ونزوئلا ، خفه کردن اقتصاد این کشور و سوق دادن آن به سوی جنگ داخلی را متوقف کند. چنین اقداماتی ناقض قوانین بین المللی است.»
وی افزود:«از تمام نیروهای سیاسی ونزوئلا می خواهیم برای گفتگو منافع این کشور را بالاتر از منافع شخصی قرار دهند.»
آمریکا روز جمعه بار دیگر به روسیه در مورد استقرار در ونزوئلا هشداد داد و اعلام کرد برای دفاع از منافع خود و متحدانش در منطقه آمادگی دارد.

سوریه کودتای نافرجام در ونزوئلا را محکوم کرد

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد ، یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد دمشق کودتای نافرجام علیه دولت قانونی جمهوری ونزوئلا را محکوم می کند.

شکست دوباره ترامپ در کودتایی تجاوزکارانه

­شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد ، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی گفت : بار دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کودتای متجاوزانه خود شکست خورد اما متاسفانه برخی کشورها به اشتباه از این کودتا حمایت کردند.

وی با تاکید بر اینکه همواره باید از حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا و صلح حمایت کرد ، افزود مردم این کشور ثابت کردند که در این راه ثابت قدم ایستاده اند. ما از هر اقدامی برای مذاکرات حمایت می کنیم.

شورشیان در ونزوئلا فریب خورده اند

وزیر دفاع ونزوئلا گفت 80 درصد از نظامیانی که اقدام به شورش در کاراکاس کرده اند، از سوی "خوان گوایدو" سرکرده مخالفان فریب خورده اند.
"ولادمیر پادرینو لوپز"با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی افزود : نظامیان متمرد با حمل سلاح های جنگی در خیابان های پایتخت مرتکب اقدامی تروریستی شده اند.
وی تصریح کرد گروه کوچکی از نظامیان حامی گوایدو از محدوده نزدیک به محل شورش به سمت مرکز شهر نقل مکان کرده اند و بخش قابل توجهی از این نظامیان نیز به یگان های خود در نیروهای مسلح بازگشته اند.
وی مخالفان در ونزوئلا را فاشیست نامید و مسئولیت بروز هرگونه حوادث خشونت بار را متوجه سرکردگان مخالفان دانست.

تجمع در حمایت از مادورو

صدها تن در حمایت از نیکلاس مادورو رییس جمهور قانونی ونزوئلا در مرکز کاراکاس تجمع کردند.
هواداران دولت ونزوئلا در حمایت از فراخوان حزب سوسیالیست متحد این کشور در مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده اند.
تجمع کنندگان با حمایت از نیکلاس مادورو تلاش مخالفان راستگرا برای کودتای نظامی در ونزوئلا را محکوم کردند.
وزیر دفاع ونزوئلا گفت : وضعیت در پادگان های کشور عادی است و نیروهای مسلح بولیواری در دفاع از کیان کشور استوار و ثابت قدم است.

ناکامی تلاش برای کودتای نظامی 

خورخه آررئاسا وزیر امور خارجه ونزوئلا با بیان اینکه تلاش برای کودتای نظامی ناکام مانده است ، هرگونه کودتای نظامی از سوی نیروهای مسلح ونزوئلا را تکذیب کرد و افزود : خوان گوایدو سرکرده مخالفان ونزوئلایی تحت فرمان کاخ سفید اقدام به تحریک نظامیان برای شورش علیه نیکلاس مادورو کرده است.

قدردانی ونزوئلا از حمایت ترکیه 

وزیر امور خارجه ونزوئلا از رئیس جمهور ترکیه که تلاش برای کودتای نظامی در ونزوئلا را محکوم کرده است، تشکر کرد.
خورخه آرئاسا در حساب شخصی خود در تویتر نوشت : از رئیس جمهور اردوغان به خاطر حمایت صریح و قاطع از موازین حقوقی بین المللی و صلح و همچنین احترام به دموکراسی ونزوئلا تشکر می کنیم.
رئیس جمهور ترکیه دیروز در حساب شخصی خود در توییتر با محکوم کردن تلاش برای کودتا در ونزوئلا تاکید کرد ، در دموکراسی ها اصل و اساس صندوق رای است. جهان باید به انتخاب دموکراتیک مردم ونزوئلا احترام بگذارد.

ادامه تلاش مذبوحانه سرکرده مخالفان 

خوان گوایدو سرکرده مخالفان ونزوئلا روز سه شنبه در پیامی ویدیویی خطاب به طرفداران خود ادامه تظاهرات را در روز چهارشنبه در این کشور خواستار شد.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۸۰۱
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۱۱     ساعت: ۱۳ : ۱۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت
  • ١٤ رمضان ١٤٤٠
  • May 19 2019