صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

کاهش تولید «اوپک‌پلاس» نفت را گران کرد

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه با دنبال کردن صعود بازارهای سهام که از توافق احتمالی بریگزیت میان انگلیس و اتحادیه اروپا امیدوار شده بودند و تحت تاثیر احتمال کاهش بیشتر تولید گروه اوپک پلاس، افزایش یافت.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 21 سنت افزایش، به 58 دلار و 95 سنت در هر بشکه رسید که حدود 0.3 درصد بالاتر از نرخ نهایی روز گذشته بود.

بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت امریکا با 16 سنت یا 0.3 درصد افزایش، به 52 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسید.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد در شرکت OANDA، نفت نشانه‌های مثبتی مشاهده کرده است که به تسهیل ریسکهای بزرگ شامل تقاضا برای نفت و جنگ تجاری امریکا و چین و بریگزیت افزوده شده است. اگر چه توافق تجاری در آینده نزدیک بعید به نظر می‌رسد اما ریسک تشدید مناقشه امریکا و چین فعلا کمتر شده است.

مذاکرات لحظه آخر میان انگلیس و اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق خروج از این بلوک در آستانه نشست سران اروپایی تا روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت اما هنوز معلوم نیست انگلیس می‌تواند زمان خروج خود را که 31 اکتبر اعلام شده است، به تاخیر بیاندازد.

تحلیلگران اظهار کرده‌اند که هر گونه توافقی که از خروج دشوار یا خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کند، رشد اقتصادی را تقویت خواهد کرد و از قیمتهای نفت پشتیبانی می‌کند.

عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، اظهارات محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک بود که اعلام کرد این گروه و سایر تولیدکنندگان نفت با وجود نشانه‌های منفی از رشد تقاضا، متعهد هستند ثبات بازار نفت را فراتر از سال 2020 حفظ کنند. دبیرکل اوپک هفته گذشته اظهار کرده بود اوپک، روسیه و سایر متحدانشان بررسی گزینه کاهش بیشتر تولید در دیدار رسمی خود که روزهای پنجم و ششم دسامبر در وین برگزار می‌شود را منتفی نکرده‌اند.

تحت توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که در آن 24 کشور حضور دارند، مقرر شده است میزان عرضه 1.2 میلیون بشکه در روز تا مارس سال 2020 محدود شود.

اما پیش‌بینی می‌شود رشد ذخایر نفت امریکا قیمتها را تحت فشار کاهشی قرار دهد. طبق نظرسنجی رویترز، ذخایر نفت امریکا در هفته گذشته احتمالا برای پنجمین هفته متوالی افزایش پیدا کرده است. آمار ذخایر نفت روز چهارشنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز پنج شنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا منتشر خواهد شد.

بنجامین لو، تحلیلگر شرکت "فیلیپ فیوچرز" اظهار کرد اگر آمار رسمی نشان دهد ذخایر نفت امریکا برای پنجمین هفته متوالی افزایش پیدا کرده است، فشار فروش شدیدی روی قیمتها ایجاد خواهد شد.

نگرانیها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی به دلیل مناقشات تجاری امریکا و چین و بالا رفتن سطح ذخایر نفت امریکا، قیمتهای نفت را دچار فشار کاهشی قرار داده است.

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد مناقشات تجاری امریکا و چین نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 را به پایینترین حد از زمان بحران مالی 2009-2008 خواهد رساند.

منبع: گسترش نیوز/ایسنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۵۵۵
تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۲۴     ساعت: ۱۱ : ۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ آبان
  • ٢٣ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 21 2019