صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

هشدار دانشجویان به رئیس جمهور؛ اقدام عاجل نکنید تابستان ۹۸ خاموشی خواهیم داشت

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل فنی دانشگاه تهران با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور، اصلاح نظام تعرفه‌گذاری صنعت برق و توزیع عادلانه‌ یارانه انرژی را امری ضروری دانسته که لازم است هیئت دولت در اسرع وقت به آن ورود کند.

به گزارش جهانی خبر از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل فنی دانشگاه تهران با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار اصلاح هرچه سریعتر نظام تعرفه‌گذاری صنعت برق شد.

متن این نامه سرگشاده بدین شرح است:

"ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر حسن روحانی

سلام علیکم

همانطور که مستحضر هستید، خاموشی های تابستان امسال علاوه بر تحمیل مشقت های فراوان به عموم مردم در هوای گرم تابستان، خسارات‌های فراوانی را نیز بر صنایع کشور وارد آورد. در سال‌های اخیر وضعیت مصرف برق در فصل تابستان به­‌گونه­ای شده است که کارشناسان معتقدند برای تامین تقاضای مصرفی در فصل تابستان، ساخت نیروگاه توجیه اقتصادی نداشته زیرا تنها در ایام خاصی از سال مورد استفاده قرار می­‌گیرند؛ در نتیجه زمانی ساخت نیروگاه توجیه اقتصادی خواهد داشت که قیمت برق آن تا بیش از 10 برابر ایام عادی سال شود که عملا این امر غیرممکن و نتیجه آن فشار بیشتر بر مردم است. به همین دلیل، هیچ گریزی از مدیریت مصرف در فصل تابستان نخواهد بود.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌­دهد که مصرف برق عموم مردم نیز در حد الگو بوده اما 20% از مشترکین هستند که با مصارف بی‌­رویه خود در فصل تابستان بحران‌ساز می‌­شوند، به طوری­‌که مصرف برق این مشترکین در مناطق عادی بیش از 40% از کل مصرف برق و در استان‌های جنوبی بیش از 50% کل مصرف برق است.

در نامه قبلی به جنابعالی اشاره کردیم که نظام تعرفه­‌گذاری برق در کشور به­‌گونه­ای است که مشترکین پرمصرف علی رغم برخورداری از تمکن مالی، به طور نسبی بیش از 2 برابر سایر مشترکین از یارانه برق بهره‌مند می‌شوند. در نتیجه این مشترکین نه تنها هیچ انگیزه‌ای برای کنترل و کاهش مصرف برق خود ندارند، بلکه با مصارف بی­‌رویه بحران­‌ساز هم می‌شوند. در حالی که در بسیاری از کشورهای دنیا، تنها قیمت برق مشترکین داخل الگو یارانه­‌ای بوده و مصارف مازاد و بلکه کل مصرف ایشان به نرخ واقعی محاسبه می‌­شود.

ریاست محترم جمهور، نیک مستحضرید که علیرغم بارندگی‌­های مناسب در سال جاری، وضعیت نیروگاه­‌های کشور و رشد مصرف برق نشان می­‌دهد که بحران برق در سال آینده قطعی خواهد بود و به همین دلیل بایستی از همین امروز به فکر جلوگیری از بحران بود. به همین دلیل انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده فنی دانشگاه تهران پیشنهاد می­‌کند تا مصارف مازاد بر الگوی مصرف برق مشترکین پرمصرف به نرخ تجدیدپذیر افزایش پیدا کند. در این صورت یا ایشان مصارف خود را کاهش داده و مانند سایر مردم در حد الگو، برق مصرف می­‌کنند و یا اینکه از طریق درآمد کسب شده، برق مازاد این مشترکین از طریق نیروگاه‌­های تجدیدپذیر تامین خواهد شد. حتی این مشترکین می‌­توانند اقدام به نصب پنل­‌های خورشیدی هم بکنند که در این صورت علاوه بر کمک­‌رسانی به تامین برق شبکه، قابلیت این را دارند تا برق مازاد بر مصارف خود را به نرخ بالایی به وزارت نیرو بفروشند.

مسئولان وزارت نیرو قول داده بودند که این طرح تا اواخر آذر، تصویب و ابلاغ شود اما سال جاری در آستانه اتمام است و وعده مسئولان هنوز محقق نشده است. لذا انجمن اسلامی دانشجویان مستقل فنی دانشگاه تهران با توجه به نظرات کارشناسان حوزه برق، اصلاح نظام تعرفه‌گذاری صنعت برق و توزیع عادلانه‌ یارانه انرژی را امری ضروری دانسته، که لازم است هیئت دولت در اسرع وقت اقدامات لازم را در راستای پیاده‌سازی آن را انجام دهد. لازم به ذکر است در صورت برخورد سلیقه‌ای با این موضوع و مخالفت و عدم تصویب طرح اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برق، مسئولیت بروز خاموشی در تابستان 98 بر عهده شخص شماست.

و من الله توفیق

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده فنی دانشگاه تهران"

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۲۹۰۶
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸     ساعت: ۱۰ : ۵۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
  • ١٧ ذو الحجه ١٤٤٠
  • Aug 19 2019