صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بلاتکلیفی زلزله زدگان کرمانشاه و پولهای مردم که در حساب سلبریتی‎ها باقی ماند

با گذشت ماه‌ها از زلزله کرمانشاه همچنان تکلیف بسیاری از کمک‌های مردمی واریزی به حساب‌های شخصی برخی چهره‌ها مشخص نیست و این در حالی است که کودکان زلزله زده در آستانه سال نو در حسرت داشتن لباس نو هستند!

به گزارش جهانی خبر از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پس از وقوع زلزله شدید 7.3 ریشتری در 21 آبان ماه سال جاری در کرمانشاه، امداد رسانی به مردم زلزله زده توسط هموطنان آغاز شد و هر کسی آنچه را که در توان داشت در اختیار زلزله زدگان قرار داد.

این کمک‌ها تا حدود یک ماه پس از زلزله ادامه داشت و بعد از آن و با توجه به عادی شدن شرایط ، ارسال کمک‌ها کم کم متوقف شد.

ارسال کانکس به مناطق زلزله زده فاز دوم کمک‌ها بود به طوری که در این بخش هم علی رغم کمک‌های بسیار اما باز هم مشکلاتی باقی مانده است به طوری که تعداد قابل توجهی از خانواده‌های زلزله زده فاقد کانکس هستند و همچنان در چادرهای خود زندگی می‌کنند.

در پی زلزله کرمانشاه، کمک‌هایی نیز توسط سلبریتی‌ها جمع آوری شد که بخش کوچکی از این کمک‌ها در اختیار زلزله زدگان قرار گرفت و بخشی از کمک‌های مالی مردم برای زلزله زدگان همچنان در حساب برخی از سلبریتی‌ها باقی مانده است و این در حالی است که کودکان در مناطق زلزله زده شرایط خوبی را ندارند.

در این بین نیز برخی از افراد با ادعای ساخت شهرک و خانه‌های مقاوم برای زلزله زدگان اقدام به جمع آوری پول کردند که علی رغم وعده‌های داده شده هنوز اقدامی عملی صورت نگرفته است و تکلیف پول‌های جمع آوری شده هم مشخص نیست.

فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی، در این باره می گوید: مردم غرب کشور و بخصوص مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب که جان باختگان زمان جنگ تحمیلی هستند و هشت سال از خاک و ناموس این مرز و بوم پاسداری کردند؛ انتظار داشتند که اگر با مشکلی مواجه می شوند دولت بصورت ویژه تری به یاری آنها بشتابد.

وی می افزاید: شرایط کنونی زلزله زدگان تعریفی نیست؛ هر چند که تاکنون برای بهبود اوضاع زندگی مردم زلزله زده غرب کشور، زحمات زیادی کشیده شده ولی شرایط روحی و روانی مردم زلزله زده مطلبوب نیست.

این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: تاکنون بنیاد مسکن کوتاهی هایی داشته و شرایط زندگی در این مناطق مطلوب نیست ولی مردم قوی هستند و با این شرایط به زندگی خود ادامه می دهند و هنوز اسکان موقت زلزله زدگان انجام نشده است

تجری می‌گوید: سلبریتی‌ها بایستی کمک‌های مردمی را صرف خرید کانکس می‌کردند، ضمن اینکه چهره‌های سرشناسی که مردم به آنان اعتماد کردند و کمک‌های نقدی زیادی را به حساب آنان واریز کردند؛ بهتر بود که این مبالغ را برای تهیه کانکس هزینه می‌کردند و در اختیار مردم زلزله زده می‌گذاشتند تا حداقل مردم در این فصل زمستان در زیر چادر زندگی نمی‌کردند و سلامت آنان به خطر نمی‌افتاد.

وی می‌افزاید: اشخاص ویژه و شاخصی که در روزهای ابتدایی پس از زلزله به هرطریقی نسبت به جمع آوری کمکهای مردمی درحسابهای شخصی خود اقدام کردند اقدام آنها بسیار مورداقبال عمومی قرارگرفت وحتی در شهرستانهای زلزله زده مورد تقدیر اهالی زلزله زده این شهرستانها قرار گرفتند اما اکنون پس ازگذشت بیش از چند ماه از زلزله 3/7 ریشتری سرپل ذهاب هنوز ردپایی از این افرادشاخص درشهرستانهای زلزله زده مشاهده نمی شود وبرنامه‌ای برای هزینه کردن مبالغ جمع آوری شده اعلام نشده است که امیدواریم این افراد هرچه سریعتر با هماهنگی مسئولین استانی درجهت هزینه کردن مبالغ جمع شده اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در همین زمینه برخی از افراد در ظاهر نیکوکار اما پیمانکار نیز به نیت کمک کردن به زلزله زدگان، که در این زمینه همچنان بر جمع آوری کمک‌ها در حساب شخصی خود اصرار دارند،کمک‌های که سرنوشت آنها مشخص نیست!

اهالی روستاهای زلزله زده تپه کبود ،دماغ سفید،امام عباس و داررشید از جمله روستاهای هستند که از سوی برخی از سلبریتی‌ها قول‌های برای بازسازی آنها داده شده اما خبری از اتفاقات خوب در این روستاها وجود ندارد و گفته‌های روستائیان بیانگر این است که نه تنها از مبالغ کمک‌های خیرین هزینه‌ای برایشان صورت نگرفته بلکه قرار است از محل وام روستائیان برایشان خانه بسازد و آن هم نه برای همه اهالی روستا . همینطور برای اشتغالزایی نیز کمک ها بصورت وام خواهد بود.

در هر صورت با گذشت ماه‌ها از زلزله کرمانشاه هنوز تکلیف بسیار از کمک‌ها مشخص نشده است و برخی از این کمک‌ها نیز در حساب ها بلوکه شده است! ضمن اینکه برخی از  افراد به ظاهر نیکوکار اما در باطن کاسب و پیمانکار اقدام به جمع آوری پول‌های میلیاردی در حساب‌های شخصی خود کرده‌اند از رقم‌های  حدود 4 میلیارد تومانی تا ...

این در حالی است که در آستانه سال نو وضعیت مردم کرمانشاه همچنان بحرانی است و بسیاری از کودکان در روستاها به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی شرایط بحرانی را دارند.

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۳۱۲۲
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹     ساعت: ۹ : ۲۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۰ ارديبهشت
  • ٥ رمضان ١٤٣٩
  • May 20 2018