صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
در تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر؛

کارگران خواستار ساماندهی سیاست‌های پولی شدند

کارگران خواستار ساماندهی سیاست‌های پولی و مالی دولت برای کنترل قیمت‌ها و حفظ قدرت خرید جامعه مزدبگیر شدند

به گزارش  جهانی خبر_خبرگزاری صدا و سیما، اول ماه مه مصادف با ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر و روز همبستگی کارگران جهان در مقابل سرمایه‌داری جهانی است.

به همین مناسبت کارگران و فعالان کارگری با اجتماع در مقابل خانه کارگر، خواسته‌های صنفی خود را مورد تاکید قرار دادند.

روز جهانی کارگر صبح امروز با مشارکت فعال هزاران کارگر و فعالان کارگری در تهران گرامی‌داشته شد.

در این مراسم، کارگران با حضور در مقابل خانه کارگر، خواسته‌های صنفی خود را یادآور شدند.

مبارزه با سرمایه‌داری، توجه به امنیت شغلی، ساماندهی مزد متناسب با معیشت، تامین اجتماعی، بیکاری، کودکان کار، زنان خودسرپرست و بی‌سرپرست و انواع قرارداد‌های شغلی غیرمستمر از موضوعاتی هستند که کارگران آن‌ها را در این اجتماع صنفی یادآور شدند.

در راهپیمایی امروز کارگران، بازنشستگان شرکت‌های مختلف و کارگران ایران خودرودیزل نیز حضور یافته‌اند.

تعدادی از کارگران نیز از مناطقی مانند پاکدشت، قرچک و مناطق اطراف جنوب شرق تهران با شعار «اقتدار کشور و ملت در گروه تلاش کارگر است»از خیابان جمهوری به جمعیت حاضر در خیابان ابوریحان پیوستند.

تعدادی از اعضای خانه کرج نیز که سوار بر اتوبوس خود را به تهران و خیابان انقلاب رساندند و در این تجمع کارگری حضور یافتند.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شورا‌های اسلامی کار تهران در این مراسم با اشاره به اینکه در آمریکا در چنین روزی؛ برای هشت ساعت کار، کارگران را به خاک و خون کشیدند، گفت: این آغاز حرکت برای مطالبه‌گری بود، زمانی که صحبت از مطالبه‌گری می‌شود، یعنی دستمزد عادلانه، یعنی ساعت کار عادلانه، یعنی بهداشت و ایمنی کار، یعنی قرارداد‌های کار دائم که در طبیعت آ‌ن‌ها کار مستمر است.

حسین حبیبی افزود: قرارداد‌های موقت باید ملغی شود، باید امروز مهم‌ترین مطالبه‌گری را بحث قرارداد‌های موقت قرار دهیم.

وی گفت: ما می‌خواهیم تشکل‌های کارگری بدون دخالت کارفرما و دولت خواسته ما را پیگیری کنند، همه ما مسئول هستیم، امروز باید برای خود ارزش قایل شویم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این مراسم با اعلام اینکه خون کارگران شیکاگو همچنان می‌جوشد، گفت: ترامپ گلوی کارگر ایرانی را با تحریم‌های ظالمانه می‌فشارد و با وقاحت، خود را مدافع کارگر ایرانی می‌داند.

به گفته صادقی، اولین قربانی تحریم‌های آمریکا، کارگر ایرانی است و ما برای گذشتن از این مرحله سخت، راهکاری جز تحقق بخشیدن به شعار سال یعنی «رونق تولید» نداریم.

این فعال کارگری همچنین به مراسم روز کارگر اشاره کرد و افزود: کارگران مدافعان نظام هستند. وقتی ترامپ، سپاه را تحریم کرد اولین کسانی که لباس سپاه پوشیدند، کارگران بودند.

صادقی همچنین در گفته‌های خود از مسئولان خواست مشکلات اقتصاد و تولید را حل کنند زیرا بدون حل این مشکلات مسائل کارگری حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه کارگرانی که امروز به خیابان آمده‌اند و می‌خواهند صدای اعتراض خود را برسانند، همان کسانی هستند که دیروز در نماز جمعه شرکت داشتند، گفت: ما امروز مانند نمازگزارانی که شعار مرگ بر ترامپ می‌دادند، می‌گوییم «ترامپ لیبرال نوکیسه مرگ بر تو».

صادقی با تاکید بر اینکه کارگران، مدافع نظام و در خط مقدم مبارزه با دشمنان ایران و انقلاب هستند، همچنین به اقتصاد نفتی اشاره کرد و دلیل بیماری اقتصاد ایران را نفت دانست.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: با برنامه‌ریزی درست می‌توان بدون نفت اقتصادی پویا بر اساس تولید داشت، کشور‌های زیادی مانند ژاپن بدون نفت اقتصادی پویا دارند و کارگرانشان حقوق مناسب دریافت می‌کنند و امنیت شغلی دارند و ما می‌توانیم از این کشور‌ها الگو بگیریم.

 تشکیل تعاونی‌های مسکن کارگری در هیئت وزیران به بحث و تصویب گذاشته شود

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نیز در این مراسم گفت: من امروز در اینجا حاضر شدم به این خاطر که بخشی از شرکت‌کنندگان در تجمع، کارگران ساختمانی هستند.

اکبر شوکت، در خصوص مطالبات کارگران ساختمانی به ذکر دو خبر خوب برای این افراد پرداخت و افزود: در راستای افزایش دستمزد‌ها که در شورای عالی کار مصوب شد، ما توانستیم کاهش حق بیمه کارگران ساختمانی را از مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به ۹۶ هزار تومان مصوب کنیم.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: موضوع دوم بحث بازرسی‌ها در خصوص کارگران ساختمانی بود که سالی یک یا دوبار انجام می‌شد و حق بیمه کارگران در پی این بازرسی‌ها قطع می‌شد.

وی افزود:​ خوشبختانه با تلاش‌ها و توافقات صورت گرفته، مقرر شده است که کارگرانی که سه مرتبه در یک منطقه بیمه شده‌اند، تا سه سال دیگر بازرسی نشوند و فقط ۱۰ درصد افراد جدید در طول سال بازرسی شوند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قم همچنین از سهمیه‌های جدید برای افراد بیمه نشده خبر داد و گفت: تا چند ماه آینده بسیاری دیگر بیمه خواهند شد.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا علیه ایران، افزود: با توجه به مطالباتی که ما مطرح کردیم و پیگیری‌های اقای شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، از رئیس‌جمهور درخواست داریم به وضعیت مسکن کارگران توجه ویژه مبذول دارند.

شوکت گفت: درخواست ما تشکل‌های کارگری این است که زمین‌هایی که در اختیار وزارت راه و شهرسازی و ادارات تابعه آن است، با قیمت منطقه‌ای که یک‌دهم قیمت کارشناسی است، به تعاونی‌های مسکن کارگران واگذار شود.

قطعنامه پایانی

در ادامه مراسم راهپیمایی و سخنرانی روز جهانی کارگر که صبح امروز با مشارکت جمعیت هزاران نفری از کارگران در تهران برگزار شد، خواسته‌های صنفی کارگران در قالب قطعنامه‌ای که متن کامل آن‌ها به شرح ذیل است، قرائت شد.

در قطعنامه روز جهانی کارگر سال ۹۸ با یادآوری فشار‌های ظالمانه تحریم‌های بین‌المللی، از دولت خواسته شده است با کوتاه کردن دست صاحبان رانت و رفع شکاف طبقاتی، به وضعیت کارگرانی که در نتیجه مشکلات مربوط به فعالیت کارخانه‌ها با مشکل بیکاری یا تاخیر در دریافت حقوق مواجه هستند، رسیدگی کند.

وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ
چرخ عظیم جوامع به دست توانای کارگران می‌چرخد. «امام خمینی (ره)»

نزدیک به ۱۳۳ سال از قیام خونین کارگران آمریکا در شهر شیکاگو که در اعتراض به ساعت کاری ناعادلانه و کاهش آن به ۸ ساعت در روز و پائین بودن دستمزد‌ها و خطرناک بودن محیط کارشان بود، می‌گذرد. در این اعتراض کارگران معتقد بودند که نظام سرمایه‌داری آن‌ها را استثمار می‌کند؛ در این اقدام اعتراضی تعدادی هم دستگیر و زندانی شدند و از بین آن‌ها هم ۴ نفر به دار آویخته شدند. بر همین اساس هر ساله کارگران جهان برای گرامیداشت یاد و قیام آن کارگران، اولین روز ماه مه (۱۱ اردیبهشت ماه) به میدان می‌آیند تا اعتراض خود را در قالب راهپیمایی، تظاهرات و اعتصابات کارگری نسبت به شرایط کاری اعلام کنند.

جامعه کارگری ایران روز جهانی کارگر را در کشورمان در حالی گرامی می‌دارد که امسال بسیاری از هموطنان و کارگران ایران عزیزمان در واقعه سیل گرفتار شده و از این جهت خسارت‌های زیادی را متحمل شدند و علی‌رغم همه کمک‌هایی که توسط هموطنان، دولت و نهاد‌های امدادی صورت گرفت، ولی به علت وسعت سیل، آلام و کاستی‌های به‌جا مانده از آن همچنان باقی است. مشاهده شد که سیل‌های اخیر در برابر سیل عظیم مردمی سر تعظیم فرود آورد.

سالی که گذشت بسیار به جامعه کارگری سخت گذشت، فشار تحریم‌های ظالمانه از یک طرف و کاهش ارزش پول ملی از طرف دیگر باعث شد که شرایط اقتصادی بر کارگران تنگ شود چراکه تورم و افزایش قیمت کالا‌ها در سال ۱۳۹۷ که در نوع خود کم سابقه بود باعث شد سبد معیشت جامعه کارگری به شدت کاسته شود و کارگران از تأمین حداقل نیاز‌های خود درمانده شوند. متأسفانه سیاست‌های اشتباه اقتصادی هم به این موضوع دامن می‌زد و فشار هزینه‌ها را بر جامعه کارگری دوچندان کرد. متأسفانه با توجه به شرایط بوجود آمده گروه‌هایی که صاحب پول و سرمایه بودند و از رانت‌های اطلاعاتی هم بهره می‌بردند به غارت کشور دست زدند و حوادثی را مرتکب شدند که اعتراض گروه‌های کارگری را به دنبال داشت.

درخواست افزایش دستمزد در نیمه دوم سال با مقاومت کارفرما و دولت روبه‌رو شد و همه این عوامل دست به دست هم دادند تا در پایان سال از رقم ۳۷/۰۰۰/۰۰۰ ریال حداقل معیشت، مزد کارگران بتوانند در بهترین شرایط فقط حدود ۳۳% از هزینه‌های زندگی را تأمین کنند.

بالا بودن نرخ بیکاری، وضعیت بد معیشتی بازنشستگان، افزایش هزینه‌های درمان و عدم پوشش تأمین اجتماعی در این خصوص و تعدیل نیروی کار و معوق ماندن حقوق کارگران در برخی کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و عدم پرداخت تعهدات دولت به سازمان تأمین اجتماعی از جمله اتفاقات ناخوشایندی بود که در سال گذشته متأسفانه تکرار شد.

ما امروز گرد هم آمده‌ایم تا اعتراض خود را نسبت به روند شرایط مخاطره‌آمیز اعلام کنیم. متأسفانه باید اعتراف کرد انقلابی که می‌بایست قسط و عدالت اسلامی را در همه حوزه‌ها خصوصاً در مسائل اقتصادی کشور ایجاد کند نه تنها امروز موفق نبوده بلکه شکاف طبقات اجتماعی و اقتصادی در کشور به گونه‌ای شد که کوخ‌نشینان نظاره‌گر کاخ‌نشینان شده‌اند. متأسفانه سیاست‌های اقتصادی دولت این روند را شدید می‌کند؛ بنابراین در این روز اعلام می‌کنیم:

۱. تحریم و مشکلات ناشی از آن به هیچ وجه بر وفاداری کارگران به انقلاب و رهبری خدشه‌ای وارد نخواهد کرد و این انقلاب با حمایت و ایثار کارگران به حیات خود ادامه خواهد داد.
۲. جامعه کارگری از همه نهاد‌های برآمده از انقلاب خصوصاً نیرو‌های حافظ انقلاب و مشخصاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت کرده و آن را فرزند انقلاب می‌داند. آمریکا بداند که انقلاب اسلامی فرزند خود را حفظ خواهد کرد. اگر سپاه تروریست هست پس همه کارگران ایران هم تروریستند.
۳. شرط ماندگاری انقلاب اسلامی ایران، حفظ ارزش‌هاست. متأسفانه به هر دلیل ارزش‌های انقلاب که همان توسعه قسط و عدالت است، محقق نشده و نابرابری وضع اقتصادی، کشور را فرا گرفته است. در این میان جامعه کارگری به شدت از این وضعیت متأثر شده است. ما به‌طور جد از دولت می‌خواهیم که سیاست‌های پولی و مالی را در جهت کنترل قیمت‌ها و حفظ قدرت خرید جامعه مزدبگیر به‌کار ببرند و از ایجاد شکاف اقتصادی بیشتر، جلوگیری کنند.
۴. روند افزایش قیمت‌ها طی سال ۱۳۹۷ و ابتدای سال ۱۳۹۸ نشان از عدم توزیع نامناسب کالا‌ها و ارز دولتی می‌دهد؛ لذا ما از دولت آقای روحانی می‌خواهیم که تا تثبیت شرایط اقتصادی و عادی شدن شرایط نظام توزیع سهمیه‌ای کالا‌های ضروری را در دستور کار خود قرار دهد.
۵. برای کمک به معیشت کارگران و بازنشستگان، خواستار احیای بن کالا‌های ضروری که بتواند سفره کارگران و مستمری‌بگیران را با استفاده از کمک دولت و ارز دولتی تقویت کند، می‌باشیم.
۶. رسیدگی به واحد‌های بحران‌زده در شرایط امروز از وظایف اصلی دولت است. ما از همه دستگاه‌های مرتبط ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهیم که به شکل جدی به مشکلات این واحد‌ها رسیدگی و نیاز آنان را تأمین کند.
۷. سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد تأثیرگذار در تأمین امنیت اجتماعی است، هر گونه تعلل و کم توجهی به روند فعالیت آن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. ما از دولت و مشخصاً سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم که تا دیر نشده، تعهدات خود را به این سازمان پرداخت کند چراکه با روند فعلی این نگرانی وجود دارد که ارائه خدمات این سازمان بزرگ اجتماعی در آینده‌ای نزدیک با اختلال جدی روبرو شود.
۸. اصلاح ساختار سازمان تأمین اجتماعی خصوصاً اصلاح ماده ۱۷ قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی و بازگشت به قانون تأمین اجتماعی و اصلاح اساسنامه سازمان منطبق بر قانون مذکور، خواسته به حق و جدی جامعه کارگری است. ما معتقدیم که اداره سازمان باید بر پایه سه‌جانبه‌گرایی و به دور از مدیریت واحد دولتی باشد.
۹. امنیت شغلی کارگران که مقدمه تشکیل نهاد‌های مستقل کارگری است از دغدغه‌های جامعه کارگری است که متأسفانه به دلیل نهایی نشدن آیین‌نامه اجرایی ماده ۷ قانون کار تاکنون محقق نشده است. ما از دولت آقای روحانی انتظار داریم که این آیین‌نامه را هرچه سریعتر تصویب کند.
۱۰. از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار داریم که هرچه سریعتر در خصوص تثبیت جایگاه مدیرعامل سازمان که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اقدام و این سازمان را از بلا تکلیفی نجات دهد. همچنین ما از وزیر محترم می‌خواهیم که به مدیریت سازمان به عنوان یک مدیریت یکپارچه و مسئولیت‌پذیر نگاه کند و از تفکیک آن به اجزاء مختلف با مدیریت جداگانه جداً پرهیز کند.
۱۱. صیانت از آزادی اساسی خصوصاً احترام به راهپیمایی کارگر و حق اعتراض و اعتصاب کارگران باید محترم شمرده شود.

در پایان ما ضمن اعلام حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از شعار رونق تولید، همه تلاش خود را برای تحقق این خواسته مقام معظم رهبری در سال جاری به‌کار خواهیم بست.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۷۹۷
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۱۱     ساعت: ۱۳ : ۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت
  • ١٥ رمضان ١٤٤٠
  • May 20 2019