صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بهترین راه برای خوردن آب سالم چیست؟

آب، نوشیدنی حیات بخش است. کسی در اهمیت آب خوردن برای سلامتی شک ندارد. آنچه مهم است کیفیت آب و مقداری است که آب می‌نوشیم.

به گزارش جهانی خبر از ایسنا، بنابراعلام مادیران، تقریبا ۷۵ درصد وزن انسان را آب تشکیل می‌دهد. پس مهم است از سلامت آب خوردنمان مطمئن شویم. اهمیت آب تنها به خاطر حیات‌بخش بودنش نیست، آب پوست ما را شفاف می‌کند و درجه حرارت بدن را تنظیم می‌کند. آب خوردن برای بهبود عملکرد کلیه‌ها واجب است و جلوی خشکی مفاصل را هم می‌گیرد.

این همه فایده برای یک نوشیدنی ساده، باعث شده که روز به روز مردم بیشتر به سلامت آبی که می‌نوشند فکر کنند. یک پارچ آب سالم خنک روی میز، چیزهای بیشتری از یک خنکای بهشتی در خود پنهان کرده است.

خرید تصفیه آب یکی از گزینه‌ها برای رسیدن به این آب سالم است. اما پیش از رسیدن به بحث خرید آب فیلتر شده یا آب معدنی، بگذارید کمی دربارۀ اهمیت نوشیدن آب حرف بزنیم.

چرا نباید کم یا زیاد آب بخوریم؟ اهمیت نوشیدن به اندازه آب

زیاد نوشیدن آب تعادل میزان نمک و سدیم را در خون از بین می‌برد و باعث هیپوناترمی می‌شود. تهوع، سردرد، گرفتگی عضلات و در نهایت تشنج و کما از پیامدهای زیاد آب خوردن است. مطالعات نشان داده است که حتی ورزشکارانی که بی‌رویه آب نوشیده‌اند به هیپوناترمی دچار شده‌اند.

اما کم آب خوردن هم دردسرهای خودش را دارد. خستگی، یبوست، خشکی چشم و دهان و پوست، از دست دادن تعادل، و ناتوانی در تنظیم درجه حرارت بدن، عوارض کم نوشیدن آب است. گرفتگی عضلات و سردردهای میگرنی و فشار خون بالا، تنها چند عارضه کم آبی برای بدن است.

با وجود همه نکات گفته شده، نمی‌توان برای میزان مناسب آب نوشیدن، یک تجویز ثابت داشت. نیازهای بدنی افراد مختلف با میزان فعالیت مختلف به آب متفاوت است. اما حداقل ۶ لیوان آب در هر روز برای همه لازم است.

نوشیدن آب هنگام صبح و ناشتا به بهبود عملکرد معده و روده‌ها کمک می‌کند. خوردن آب یک ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از آن هم کمک می‌کند که کار معده مختل نشود.

اگر ورزشکارید، هنگام استراحت باید جرعه جرعه آب بنوشید. خوردن آب بعد از نوشیدنی‌های ادرارآور مانند قهوه و چای و نوشیدنی‌های گازدار هم لازم است. مادران باردار و شیرده هم لازم است که مرتب آب بنوشند تا بتوانند تغذیه مناسبی به فرزندشان برسانند.

چرا باید از سلامت آبی که می‌خوریم مطمئن شویم؟

آب، بعد از اکسیژن، چیزی است که ما را زنده نگه می‌دارد. طبیعی است که نگران سلامت مایه حیاتمان باشیم. معمولا انتظار داریم آب لوله کشی آشامیدنیمان تمیز و تصفیه شده باشد. البته که هست اما این آب مسیری را برای رسیدن به خانۀ ما طی کرده که از سلامتش مطمئن نیستیم.

لوله‌کشی‌های فرسوده، و رسوب نمک و فلز عامل مهم کاهش کیفیت آب تصفیه شده است. خیلی از مردم به‌خاطر آگاهی از این اتفاق، تصمیم می‌گیرند آب معدنی یا آب فیلترشده استفاده کنند. اما بین این دو گزینه، شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

مقایسه آب فیلتر شده و آب بسته‌بندی شده

آب معدنی باز هم در پلاستیک نگهداری می‌شود. این یعنی تولید زبالۀ بیشتر و آسیب جدی به محیط زیست. به‌علاوه این که آب ممکن است روزهای طولانی در این بسته‌بندی راکد مانده باشد. حداقل ما توصیه نمی‌کنیم برای تهیه یک پارچ آب، یک بطری پلاستیکی به زباله‌های محیط زیست اضافه کنید.

گزینه بعد خرید دستگاه‌های متنوع تصفیه آب است. یکی از این دستگاه‌ها، پارچ سبک فیلتردار است. یک پارچ آب و یک فیلتر که می‌تواند مصرف یک ماه آب آشامیدنی یک خانواده چهارنفره را تصفیه کند.

تنها کاری که لازم است بکنید، تعویض فیلتر بعد از تصفیه ۱۲۰ لیتر آب است. پارچ سبک فیلتردار اکسل، محصولی است که می‌تواند به راحتی جای استفاده از هشتاد بطری آب بسته‌بندی شده را بگیرد.

یک مزیت مهم دیگر پارچ سبک فیلتردار این است که از مواد معدنی محلول در آب هم اطمینان خواهید داشت. آب فیلتر شده این پارچ، استانداردهای مهمی دارد که سلامت و فواید آب را تضمین می‌کند. پارچ تصفیه آب همان محصولی است که سلامت مادران، کودکان و کل خانواده را تضمین می‌کند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۳۴۹۰۷
تاریخ: ۱۳۹۹/۷/۷     ساعت: ۱۰ : ۱۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ شنبه ۱۵ آذر
  • ١٩ ربيع الثاني ١٤٤٢
  • Dec 05 2020