صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: انقلاب اسلامی زاویه جدیدی را در جهان به وجود آورد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: انقلاب اسلامی زاویه جدیدی را در جهان به وجود آورد و ملت های جهان احساس کردند که اسلام می تواند به عنوان یک نظام حکمرانی و فرهنگی برنامه ارائه کند و برنامه ای را متفاوت از برنامه های حاکم بر جهان امروز عرضه کند.

به گزارش جهانی خبر از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدسعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز 10 اردیبهشت ماه در مراسم افتتاحیه همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در موزه اظهار کرد: بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی موضوع مهمی است و اگر این موضوع را با دقتی که در حوزه مطالعات فرهنگی وجود دارد به آن توجه کنیم 3 تئوری اساسی نسبت به ان وجود دارد.

وی افزود: تئوری اول، بازنمایی را انعکاس واقعیت می داند که در قالب ادبیات و تصویر به نمایش گذاشته می شود؛ تئوری دوم بازنمایی را بازنمایی دست کاری شده و برنامه ریزی شده می داند و بازنمایی را انعکاس واقعیت نمی داند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی با بیان اینکه تئوری سوم بازنمایی را ساختارمند می داند، گفت: اگر کسی می خواهد انقلاب را درک کند باید بازنمایی انقلاب اسلامی را در یک عرصه تاریخی و زمانی که اتفاق افتاده مورد توجه قرار دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اگر فقط بازنمایی از دور باشد این بازنمایی نمی تواند حاق واقعیت را منعکس کند، بر این مبنا باید برگردیم به پیام انقلاب اسلامی و مسئله ای که برای تحقق انقلاب اسلامی وجود داشت تا بتوانیم انقلاب اسلامی را درک کنیم و بعد به بازنمایی برسیم.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه اسلام بود و اسلام یک پیام جهانی داشت افزود: انقلاب اسلامی مردم جهان و مسلمین را مورد خطاب قرار داده است و در مرز جغرافیا باقی نمی ماند.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی حقیقت‌جویان مسلمان را در سطح جهان زنده کرد، گفت: تمام تئوری ها عامل انقلاب ها را فاصله طبقاتی، عدم رضایت اکثریت از اقلیت حاکم معرفی می کنند اما انقلاب اسلامی برخلاف تمام انقلاب ها منشأ آن اسلام و دین بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در عصر ارتباطات و جهانی شدن پدید آمد، گفت: ما گرفتار خود کم بینی نسبت به انقلاب اسلامی هستیم و شاید چند سده باید بگذرد تا ارزش انقلاب اسلامی را متوجه شویم.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی اظهار کرد: انقلاب اسلامی زاویه جدیدی را در جهان به وجود آورد و ملت های جهان احساس کردند که اسلام می تواند به عنوان یک نظام حکمرانی و فرهنگی برنامه ارائه کند و برنامه ای را متفاوت از برنامه های حاکم بر جهان امروز عرضه کند.

وی با تأکید بر اینکه باید الگویی که انقلاب اسلامی بر مبنای آن اتفاق افتاده درک کنیم، ادامه داد: علت های پیروزی انقلاب اسلامی همان علت های پایداری انقلاب اسلامی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه کمتر تئوری توانسته جنبه های همه جانبه تحقق انقلاب اسلامی را بیان کند، گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب از انقلاب اسلامی به عنوان انقلاب کبیر و بزرگ یاد کردند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی بیان کرد: برخی از انقلاب ها پایداری ندارند به این دلیل که انقلاب های سیاسی بودند و نمی توانند ادعای انقلاب بزرگ داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه یکی از نشانه های انقلاب بزرگ این است که فضای قبل و بعد از انقلاب متفاوت باشد، ادامه داد: انقلاب بزرگ باید نظام آموزشی، نظام قضایی، نظام سیاسی و نگرش های جامعه و مردم و سبک زندگی مردم تغییر دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر انقلابی بتواند تمام نهادهای اجتماعی را تغییر دهد و جمعیت گسترده ای از مردم را با خودش همراه کند و نظام اقلیت حاکم قبلی را تبدیل به نظام اکثریت کند، انقلاب بزرگ محقق شده است که انقلاب اسلامی توانست چنین کند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی اظهار کرد: بنیان انقلاب اسلامی نفی طاغوت است و اگر رفتار طاغوت دوباره زنده شود و مسئولین طاغوتی دوباره روش های طاغوتی و طغیان گر را دوباره به وجود بیاورند، می تواند عامل ضربه زدن به انقلاب شود.

وی تأکید کرد: یکی دیگر از علت های پیروزی انقلاب اسلامی رهبری امام خمینی(ره) بود و همین موجب پایداری انقلاب است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانیه گام دو انقلاب رهبر معظم انقلاب گفت: هدف اول این بیانیه خودسازی است که بُعد معنوی و الهی را مورد توجه قرار داده است و هدف دوم جامعه پردازی و هدف سوم تمدن سازی اسلامی است.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۷۹۳۳
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۱۷     ساعت: ۱۲ : ۱۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت
  • ١٤ رمضان ١٤٤٠
  • May 19 2019