صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
نگاهی به نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر

خیابانی سفید در دل کویر

گزارشی از نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر تقدیم حضورتان می گردد.

به گزارش جهانی پرس، مهرنوش محمدزاده در روزها و ماه‌ها و سال‌هایی که شیوع کرونا موجب مختل شدن بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، هنری در کشور شده‌ و بسیاری را به خانه‌نشینی اجباری کشانده است، جمعی در دل کویر مشغول خلق اثر هنری هستند و گویی نه کرونا، نه گرمای روزهای کویر و نه تحریم و هیچ عامل دیگری نمی‌تواند مقابل هنرشان قدعلم کند. برای همین است که برخی از هنرمندان مجسمه‌ساز کشورمان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در دل کویر سیرجان و بلواری به نام مالک اشتر که هنرمندان به دلیل گرد و غبار ناشی از سنگ‌ها، آن را «خیابان سفید» نامیده‌اند، در حال خلق 17 مجسمه سنگی هستند. سنگی که شرکت گل‌گهر به عنوان برگزار کننده این رویداد هنری از چشمه شیردوش کرمان برای هنرمندان فراهم کرده تا با دست هنرمندانه آنها از پیکر بی‌جان سنگ‌ها، مجسمه‌ای برای سیرجان باقی بگذارد و شاید برای این است این رویداد هنری را «رویش جوانه‌ها در دل کویر» نام نهاده‌اند.
سمپوزیوم، فرصت مغتنمی برای هنرمندان است تا در کنار هم  به خلق اثر هنری بپردازند و از آموخته‌های یکدیگر بهره ببرند. آنها در واقع  یک کارگاه بزرگ هنری هستند که هنرمندان با حضور در آن ضمن خلق اثر هنری، با هم وارد گفت‌وگو می‌شوند و از تجربیات و نظرات یکدیگر استفاده می‌کنند. همچنین از جنبه‌ای دیگر می‌توان به چشم یک کارگاه آموزشی هم به آنها نگاه کرد، کارگاهی که در آن هر هنرمند با یک دستیار که اغلب از دانشجویان و یا نوآموزان بومی هنر مجسمه‌سازی هستند، به خلق اثر می‌پردازد و این فرصت را برای دستیارش مهیا می‌کند که با چم و خم مجسمه‌سازی و استفاده حرفه‌ای از ابزار کار در یک اجرای زنده هنری به خوبی آشنا شود.
نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر هم با این رویکرد در سایتی روباز در بلوار مالک اشتر سیرجان در حال برگزاری است. برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی در هر شهری فرصتی برای علاقه‌مندان به هنر مجسمه‌سازی است که از نزدیک با فرایند ساخت آثار مجسمه آشنا شوند. شاید نقطه قوتی که این سمپوزیوم نسبت به سمپوزیوم‌های دیگر داشته باشد، اختصاص غرفه اختصاصی مجسمه‌سازی به کودکان و در اختیار قراردادن ابزار کار ابتدایی و بی‌خطر به آنهاست تا آنها هم از نزدیک با این هنر آشنا شوند و خودشان را در این رشته هنری برای آینده محک بزنند که با استقبال خوب کودکان بومی سیرجان مواجه شده است.
گل گهر الگوییِ برای شرکت‌های صنعتی سراسر کشور
مجتبی موسوی، مدیر هنری سمپوزیوم گل گهر سیرجان درباره این سمپوزیوم گفت: این سمپوزیوم یک رویداد کاملا هنری و یک اتفاق جامع و مطلوب در حوزه مجسمه‌سازی کشور است که اگر چه اولین دوره آن در سیرجان برگزار از سوی شرکت گل گهر برگزار می‌شود، چیزی از سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران کم نداشت. حتی اگر نمونه‌های خوب سمپوزیوم‌های بین‌المللی را بخواهیم مثال بزنیم، این سمپوزیوم را می‌توان با آنها قیاس کرد و حتی اگر شرایط اضطراری کرونا نبود مطمئنم که این سمپوزیوم می‌توانست سمپوزیوم بین‌المللی خوبی هم باشد. ولی متاسفانه شرایط بیماری کرونا، این اجازه را به ما نداد.
پرهیز از نگاه سلیقه‌ای در این سمپوزیوم
موسوی در ادامه با تاکید بر نوع نگاه مدیران صنعتی کشور به مقله فرهنگ و هنر گفت: نمونه موفق این نگاه، برگزاری این سمپوزیوم است که بدون هیچ گونه دخالت مبتنی بر سلایق شخصی و غیرتخصصی، یک سمپوزیوم خوب و هنری توانستیم در اینجا برگزار کنیم.
انتخاب 16 اثر از میان 185 اثر
او درباره تعداد آثار هنرمندان در این سمپوزیوم خاطرنشان کرد: طبق سیاستگذاری اولیه، قرار بود میزبان 15 هنرمند در این سمپوزیوم باشیم که بعدها با توجه به اینکه تعداد 16 اثر از میان 185 اثر دریافتی در داوری انتخاب شدند، 16 هنرمند به این سمپوزیوم راه یافتند. همچنین یک نفر در بخش جنبی اضافه شد که کاری با مضمون معنوی در این سمپوزیوم اجرا خواهد کرد. در مجموع 17 هنرمند مجسمه‌ساز در اولین سمپوزیوم گل گهر در حال فعالیت هستند.
مدیر هنری سمپوزیوم گل گهر در ادامه تصریح کرد: در برنامه‌های این سمپوزیوم همچون تجربه سمپوزیوم‌های گذشته هنرمندان جوان و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مجسمه‌سازی در کنار هنرمندان پذیرفته شده به عنوان دستیار حضور دارند که هم نقش کمکی و هم نقش انتقال تجربه و آموزش را برای آنها دارد. همزمان یک فراخوان داخلی برای هنرمندان بومی کرمان و سیرجان هم دادیم که در صورت علاقه‌مندی بتوانند در این سمپوزیوم حضور یابند و کسب تجربه کنند که در این بخش هم از  هفت یا هشت هنرمند کرمانی و سیرجانی که ثبت‌نام کرده بودند، دعوت کردیم کنار بقیه هنرمندان در این سمپوزیوم حضور داشته باشند. البته چون سیرجان دانشجو و هنرمند مجسمه‌ساز کم داشت بیشتر آنها از رشته‌های دیگر هنری مثل نقاشی و گرافیک هستند.
موسوی در ادامه افزود: این سمپوزیوم رقابتی نیست و در پایان آن داوری نخواهیم داشتیم. متریال کارها سنگ مرمریت متعلق به چشمه شیردوش استان کرمان در نزدیکی شهر کرمان است که سنگ بسیار مرغوبی برای مجسمه‌سازی است. سعی کردیم از بیشترین ظرفیت استان کرمان برای این سمپوزیوم استفاده کنیم که بر این اساس، این سنگ انتخاب شد.
موسوی افزود: سمپوزیوم سنگ این قابلیت را دارد که هر سال تکرار شود و در آینده‌ای نزدیک به واسطه حضور مجسمه‌ها، این منطقه به یک محدوده گردشگری هنری هم تبدیل ‌شود.
بازدید خوب مسئولان و مردم سیرجان از سمپوزیوم
احمد سلیمانی، معاون اجرایی سمپوزیوم گل گهر از استقبال خوب مردم و مسئولان از این سمپوزیوم اشاره کرد و گفت: مدیران و مسئولان مختلف و اصحاب رسانه‌ تاکنون از این سمپوزیوم بازدید کرده‌اند که نشان از فرهنگ بالای مردم و مسئولین در برخورد با هنر و هنرمند دارد.
این هنرمند‌مجسمه‌ساز با اشاره به شرایط کرونا در کشور خاطرنشان کرد: خوشبختانه دراین شرایط کرونا که سمپوزیوم‌های انگشت‌شماری در دنیا برگزار می‌شود، این سمپوزیوم با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی به خوبی در حال اجراست. برای مثال اولین سمپوزیومی است که از مه‌پاش در آن استفاده شده تا گرد و غبار حاصل از آثار کم شود و هوا جریان داشته باشد. همچنین تمام ابزارهای ساخت مجسمه در اختیار هنرمندان و دستیاران آنها قرار گرفته است.
مهم‌ترین سیاست‌ گل ‌گهر؛ تداوم سمپوزیوم در سال‌های آینده
ابوذر حلوایی‌پور، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر درباره اهداف این شرکت به عنوان حامی و برگزار‌کننده این سمپوزیوم گفت: طبق برنامه‎ریزیهای قبلی و و اهدافی که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای سال 1400 تنظیم کرده بود نخستین دوره سمپوزیوم مجسمهسازی گلگهر با همکاری جمعی از هنرمندان مجسمهسازی در کشور و در سیرجان برنامهریزی و تیم قوی و شورای سیاستگذاری تشکیل شد.  او اظهار امیدواری می‌کند این رویداد که هدفش در وهله اول این است که پای هنرمندان بزرگ را به سیرجان باز کند، تجربه متفاوتی برای هنرمندان سیرجانی و مردم سیرجان باشد و در این شهر ادامه یابد.
رییس سمپوزیوم و عضو شورای سیاستگذاری سمپوزیوم گل گهر تصریح کرد: از بدو تصمیم‌گیری در برگزاری این سمپوزیوم تلاش کردیم، استانداردهای لازم رعایت شود و کارها به صورت اصولی و حرفه‌ای و با استفاده از مشاوران و هنرمندان قوی در این زمینه پیش برود. یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ما در برگزاری این رویداد پایه‌ریزی و تداوم این کار در سال‌های آینده است. امیدواریم چه در حوزه نیروهای ستادی، چه در حوزه مسایل عملیاتی و چه در زمینه فضا، امکانات و مواد مورد استفاده به صورت حرفه‌ای عمل کنیم.
حلوایی‌پور در ادامه افزود: این رویداد، رویداد جدیدی برای مردم و هنرمندان سیرجان است و بدون شک پیامدهای مثبت و خیلی خوبی را برای هنرمندان و مردم سیرجان خواهد داشت. امیدواریم هنرمندان بهره لازم را از این رویداد ببرند تا در سال‌های آتی هنرمندان مجسمه‌ساز سیرجانی در کشور معرفی و در سمپوزیوم‌های مختلف شرکت کنند.
لازمه تاثیرگذاری سمپوزیوم‌ها ادامه‌دار بودن آن است
حسین ملایی فومنی، هنرمند مجسمه‌ساز که اثری با «سنگ و آب» را در این سمپوزیوم ارایه کرده، درباره تاثیر سمپوزیوم‌ها بر فضای شهر سیرجان خاطرنشان کرد: مسلما هنر فضای شهری و روحیه جامعه را تلطیف می‌کند. سیرجان هم شهر صنعتی است که وقتی چنین رویدادی در آن برگزار می‌شود، نوعی ارتباط با عامه مردم برقرار می‌کند و جای خالی هنر و صنعت را پر می‌کند.
این هنرمند مجسمه‌ساز که در بیش از 10سمپوزیوم بین‌المللی و ملی حضور داشته با بیان اینکه لازمه تاثیرگذاری سمپوزیوم‌ها در فضای شهری، ادامه دار بودن آن است، افزود: اگر مدیران ما نگاه درازمدت به برگزاری سمپوزیوم‌ها داشته باشند، کرمان می‌تواند به قطب مجسمه‌سازی کشور تبدیل شود ولی اگر در سال‌های دیگر به فراموشی سپرده شود و در حد یک جرقه باشد، چنین چیزی ممکن نیست.
سیرجان می‌تواند به قطب مجسمه‌سازی کشور تبدیل شود
مرتضی شعبانی از هنرمندان شرکت‌کننده در نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی سنگ گل‌گهر گفت: سیرجان می‌تواند به قطب مجسمه‌سازی کشور تبدیل شود چون هم سنگ خوب و هم آهن و مس دارد ولی متاسفانه  هنوز تصمیم‌گیری‌ها خیلی به این سمت نرفته است. شعبانی افزود: مهم‌ترین بخش سمپوزیوم‌ها در همه جای دنیا این است که هنرمندان بتوانند اثری را خلق و از خود به جا بگذارند که بقیه مردم در کنار این آثار زندگی متعادل و آرام‌تری داشته باشند.
این هنرمند مجسمه‌ساز ادامه داد: خانواده مجسمه‌سازی در ایران خانواده بسیار کوچکی است و شاید کمتر از هزارنفر باشد اما سعی بر این بوده که آثارفاخری را از خود به جای بگذارند. این رسالت هرهنرمند است که بتواند با اثر انگشت خود اثری متفاوت خلق و به مردمش هدیه کند.


 

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۲۰۷۷
تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۲۳     ساعت: ۱۶ : ۱۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور
  • ١١ صفر ١٤٤٣
  • Sep 19 2021