صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
دستاورد‌های فضایی کشور

سریر و سروش، نسل بعدی ماهواره‌بر‌های ایرانی

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع: سریر و سروش نسل بعدی ماهواره‌بر‌های ایرانی خواهند بود.

به گزارش جهانی خبر_ سید احمد حسینی سخنگوی گروه فضایی سازمان هوافضای وزارت دفاع در گفتگوی تلویزیونی در خصوص دستاورد‌های فضایی کشور، اظهار داشت: در حال حاضر فناوری فضایی بالای ۴۰۰ میلیارد دلار گردش اقتصادی دارد که ۳۰۰ میلیارد آن در بخش خصوصی اتفاق می‌افتد و برای دستیابی به این فناوری باید صنایعی را که پایه آن هستند توسعه داد.
وی با بیان اینکه در صنعت فضایی دو موضوع ماهواره و ماهواره‌بر وجود دارد، اظهار داشت: فناوری پرتاب و پایگاه پرتاب در اختیار ۵-۶ کشور دنیا و ما قرار دارد که توانسته ایم پایگاه‌های فضایی و پایگاه پرتاب حضرت امام (ره) در سمنان را توسعه دهیم که بیشتر نیز قابل توسعه است.
حسینی گفت: در حال حاضر دو هزار ماهواره عملیاتی در فضا وجود دارد که این تعداد متعلق به ۹۲ کشور است؛ البته تنها ۵۸ کشور توان ساخت ماهواره را دارند که از میان این ۵۸ کشور تنها ۱۰ کشور توان پرتاب ماهواره دارند چراکه پرتاب ماهواره پیچیدگی زیادی دارد.
سخنگوی گروه فضایی سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع با اشاره به جزئیات پرتاب ماهواره بر سیمرغ، تاکید کرد: برای پرتاب سیمرغ قراردادی که با سازمان فضایی برای پرتاب ماهواره ظفر داریم، حدود ۳.۵ میلیون دلار است در حالی که اگر با کشور دیگری قرارداد ببندید، به شرطی که شرایط سیاسی اجازه دهد و صف پرتاب وجود نداشته باشد چراکه در حال حاضر صف پرتاب در دنیا تا سال ۲۰۲۲ پر است، هزینه بیشتری صرف خواهد شد.
وی افزود: ادبیات هزینه‌های پرتاب ماهواره در دنیا، کیلوگرم ماهواره بر دلار است، هزینه پرتاب برای سیمرغ برای هر کیلوگرم ماهواره ۱۵ هزار دلار است؛ که این در دنیا نرمال است. سیمرغ ماهواره تا ۲۵۰ کیلوگرم را می‌تواند در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد.
حسینی با بیان اینکه هزینه‌های ما زیر میانگین جهانی است، ادامه داد: برای ماهواره‌بر‌هایی که داریم توسعه می‌دهیم، این رقم به زیر ۱۰ هزار دلار خواهد آمد. برای یک ماهواره سنجشی در یکی از کشورها، قراردادی بالغ بر ۸۰ میلیون دلار بسته شده است.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع با بیان اینکه در ابتدای مسیر توسعه فناوری ماهواره بر هستیم، گفت: نسل بعدی ماهواره‌بر‌های ما، سریر است که در آن یک مرحله به ماهواره‌بر سیمرغ اضافه خواهد شد و در آینده هم سروش را خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه به دنبال استفاده از سوخت جامد برای کاهش هزینه‌های پرتاب هستیم، عنوان کرد: ماهواره‌بر سریر حدود ۳۵ متر طول خواهد داشت، قطر آن نیز مانند سیمرغ ۲.۴ متر خواهد بود که بدنه آن به صورت یکپارچه تا بالا خواهد بود.
حسینی در عین حال تاکید کرد که قطر ماهواره بر سروش چهار متر خواهد بود.
سخنگوی گروه فضایی سازمان هوافضای وزارت دفاع با بیان اینکه منطق ما منطق تحقیقاتی است، ادامه داد: ماهواره‌بر سیمرغ تاکنون دو پرتاب تحقیقاتی داشته است و ما در این ماهواره بر هم در مرحله پرتاب تحقیقاتی هستیم. البته در مرحله پرتاب، ماهواره تحقیقاتی هم روی ماهواره‌بر‌ها نصب کردیم تا خود ماهواره هم تست شود؛ البته پرتاب آینده هم یک پرتاب تحقیقاتی خواهد بود.

 تشریح ویژگی‌های پایگاه فضایی امام خمینی (ره) 

وی در خصوص ساختار پایگاه فضایی امام خمینی نیز، اظهار داشت: اولین بخش این پایگاه سکوی برج پرتاب و سکوی متحرک است، ۱۱۰۰ تن وزن این برج و ۴۵ متر طول آن است. بخش دیگر سایت مرکز کنترل فرماندهی است که در جریان پرتاب ماهواره پنج استان درگیر می‌شوند و کل کنترل فرآیند از همین مرکز به صورت متمرکز انجام می‌شود. سایت سوم هم سایت آماده سازی است که مجموعه این بخش‌ها سایت فضایی امام خمینی (ره) را تشکیل می‌دهد.

 ماهواره‌بر سفیر بازنشست شده است 

حسینی با اشاره به نمونه قبلی ماهواره‌بر‌های ایرانی سفیر، گفت: در ماهواره‌بر سفیر رویکردمان اثبات توانمندی بود و امروز ماهواره‌بر سفیر دیگر بازنشست شده است. این ماهواره بر حدود ۸ پرتاب و ۲ لغو پرتاب داشت که ۴ پرتاب آن موفق به قرار دادن ماهواره در مدار شد.
سخنگوی گروه فضایی سازمان هوافضای وزارت دفاع در پایان با بیان اینکه توانمندی علمی رسیدن به مدار ژئو (مدار ثابت زمین) وجود دارد، گفت: برای رسیدن به این مهم باید روی پایگاه پرتاب و ماهواره‌بر کار تحقیقاتی و تغییراتی ایجاد شود؛ ماهواره‌بر سروش می‌تواند به مدار ژئو برود.

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۲۵۱۷
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۸     ساعت: ۱۰ : ۵۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
  • ٢٧ جمادي الثانيه ١٤٤١
  • Feb 22 2020