مطالب حوزه فناوری

تشخیص شدت بیماری کووید-۱۹ توسط آزمایش خون

پژوهشگران 'دانشگاه ویرجینیا'(University of Virginia یا UVA) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آزمایش خون می‌تواند به پزشکان در تشخیص شدت بیماری کووید-۱۹ کمک کند.

شناسایی ۲۵۳۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این که ۲۵۳۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشورشناسایی شده اند، از جان باختن ۱۳۳ بیمار در شبانه روز گذشته خبر داد.

اولین گام ما، شفاف سازی و فساد ستیزی در وزارت بهداشت بود

وزیر بهداشت گفت: اولین گامی که در زمان ورودم به وزارت بهداشت برداشتم، شفاف سازی و فساد ستیزی در مراکزی مانند سازمان غذا و دارو بود. در سال 97 حدود 3 میلیارد و 700 میلیون دلار واردات دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه داشتیم.

خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز قرار دارند

سخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین آمار ابتلای قطعی به کووید 19 و فوت ناشی از این بیماری را اعلام کرد.

پیوستن قوه قضاییه به دولت الکترونیکی جهش بزرگی را رقم زد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در صحن علنی مجلس گزارشی از روند فعالیت‌ها و دستاوردهای وزارت متبوع ارائه کرد.

قوی ترین شواهد علمی جهان برای نجات سه میلیارد مصرف کننده سوختهای بیوزیستی از خطر سرطانهای گوارشی

محققان ایرانی در یک مطالعه جدید بین المللی بی سابقه، موفق به ارائه قوی ترین شواهد علمی جهان درباره ارتباط استفاده از سوخت های بیوزیستی و نفت سفید در فضای بسته داخل خانه با افزایش خطر ابتلا به سرطانهای گوارشی متعدد شدند

برگزاری همایش ملی زیست جهان پساکرونا در دانشگاه ایلام

رئیس دانشگاه ایلام از برگزاری همایش ملی زیست جهان پساکرونا در دانشگاه ایلام خبر داد و گفت: این همایش در پاییز ۹۹ به صورت مجازی برگزار می‌شود.

اعزام ۴٠ پرستار ویژه ICU به استان خوزستان

معاون پرستاری وزارت بهداشت از اعزام 40 پرستار ویژه ICU در پی افزایش شیوع کرونا در خوزستان، به این استان خبر داد و گفت: این پرستاران به دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و دزفول و دانشکده های علوم پزشکی آبادان جهت ارائه خدمات تخصصی سلامت اعزام شده اند.

راه اندازی خط تولید انسولین قلمی، گام بزرگ و مثبتی برای ایران است

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: انسولین یکی از محصولات دارویی است که بیشترین میزان ارزبری را در کشور دارد و تا امروز نتوانسته بودیم به این حوزه ورود کنیم، اما خوشبختانه راه اندازی اولین خط تولید انسولین قلیم در کشور، گام بزرگ و مثبتی برای ایران است.

اولین سیاست وزارت بهداشت، کاهش بار بیماری ها است

وزیر بهداشت گفت: سال گذشته با هماهنگی و همدلی توانستیم، بیش از 600 میلیون دلار، ارزبری بخش دارو را کاهش دهیم که معادل بیش از 20 درصد مصرف ارز دارو در سال 97 بود و این اتفاق با کاهش حداقل 25 درصدی واردات داروهای خارجی دارای مشابه داخلی و افزایش 30 درصدی تولید داخلی رخ داد.

بازبینی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی ارائه خدمات بیمه درمانی به معتادان مواد مخدر و روانگردان

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از بازبینی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی ارائه خدمات بیمه درمانی به معتادان مواد مخدر و روانگردان، خبر داد.

درمان سرطان خون با مهار یک پروتئین

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کرده‌اند تا با مهار پروتئین خاصی، به درمان نوعی سرطان خون کمک کنند.

آغاز انقلاب تابستانی و خورشید گرفتگی در بلندترین روز سال

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از آغاز انقلاب تابستانی در روز اول تیر ماه(بلندترین روزسال) خبر داد و گفت: در انقلاب تابستانی، از ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ایران، می‌توان نزدیک به ۱۵ ساعت از نور روز بهره برد و این مقدار به‌جز قطب شمال و مناطق نزدیک به آن، در نقاط مختلف نیمکره شمالی زمین در فصل تابستان متفاوت است.

۵ درصد بیماران سخت کرونایی بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهند

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران ضمن هشدار در خصوص آسیب های عروقی ناشی از کرونا، عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است که در ایران حدود پنج تا هفت درصد بیماران سخت کرونایی به علت سکته مغزی جان خود را از دست بدهند.

فوت ۱۰۷ بیمار در شبانه روز گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۲۴۷۲ بیمار جدید کووید۱۹در کشور خبر داد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، منتخب جایزه سالانه 'پزشک بالینی بین المللی' شد

با رای کمیته علمی انجمن متخصصین بالینی غدد درون ریز آمریکا، دکتر باقر لاریجانی بنیانگذار و رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، برنده جایزه سالانه “پزشک بالینی بین المللی” انجمن متخصصین بالینی غدد درون ریز (AACE) شد.

اهدای خون برای جهانی سالم تر

سازمان جهانی بهداشت در حالی به استقبال روز جهانی اهداکنندگان خون می رود که جهان به دنبال پاندمی ویروس کرونا با کاهش اهدای خون مواجه بود و این سازمان «اهدای خون برای جهانی سالم تر» را شعار این روز جهانی قرارداده است.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۸۴ هزار و ۹۵۵ نفر رسید

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام جدیدترین آمار کرونا در ایران گفت: استانهای هرمزگان، خوزستان، خراسان رضوی و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

«برای کووید 19 اقدام کنید» شعار هفته جهانی سلامت مردان

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شعار هفته جهانی سلامت مردان را «برای کووید 19 اقدام کنید» اعلام کرد.

اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات

۱۰۳۴ روستا در سراسر کشور با تمرکز بر مناطق کمتر برخوردار، با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی متصل شدند.