۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۰ : ۲۵

برای رفع مشکلات تجار بزودی با همتی جلسه خواهیم داشت

برای رفع مشکلات تجار بزودی با همتی جلسه خواهیم داشت

رضا رحمانی صبح امروز در جلسه صبحانه کاری با فعالان اقتصادی با بیان اینکه در شرایط جدید باید ارتباط تنگاتنگی بین وزارت صمت و اتاق بازرگانی وجود داشته باشد، گفت: اگر کالایی در زمانی که ممنوعیت واردات وجود نداشته است به کشور وارد شده از نظر ما محدودیتی برای ورود ندارد و البته این نظر وزارت صنعت نیز به بانک مرکزی اعلام شده است. خوشبختانه در جلسات آتی با رئیس کل بانک مرکزی که در روزهای آینده برگزار خواهد شد، موارد را مطرح و به جمع بندی خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: 80 درصد مصوبات بازگشت ارز صادراتی نسبت به سال گذشته اصلاح شده و این اصلاحات نتیجه جلسات تخصصی با فعالان اقتصادی بوده است.

وی تصریح کرد: اگر کالایی در گمرکات زیاد است ناشی از درایت است. به این معنا که ما با پیش بینی کردن شرایط آینده از فعالان اقتصادی درخواست کرده ایم که کالاها را بیش از حد نیاز معمول کشور وارد نمایند تا قدرت تدافعی در شرایط تحریم وجود داشته باشد.

این عضو کابینه دوازدهم، ازدیاد کالا در گمرکات را بیشتر مرتبط با کالاهای اساسی دانست و گفت: اگر کالاهای اساسی و نهاده های تولید در گمرکات به وفور موجود است، نباید نگاه منفی به آن داشت. این در شرایطی است که برخی کالاهای اساسی را با توجه به شرایط کنونی تولید داخلی، توزیع نخواهیم کرد که نمونه آن برنج است. علیرغم آنکه واردات  به منظور ذخیره احتیاطی صورت گرفته اما اجازه توزیع در بازار داخل داده نخواهد شد.

رحمانی به اختلاف نظر بانک مرکزی با وزارت صنعت در حوزه واردات بدون انتقال ارز اشاره و خاطرنشان کرد: اگر واردات بدون انتقال ارز بصورت محدود و کنترل شده صورت گیرد ازنظر ما دچار ایراد نیست.

وی از فعالان اقتصادی درخواست کرد با هماهنگی اتاق بازرگانی هر ماه و یا حداکثر دو ماه یک بار گرد هم آیند تا در جلسات مشترک با وزیر و معاونان وزارت صنعت، مسائل را پیگیری نمایند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت 27 درصد بوده که اگر تمدید بازپرداخت این وام ها را از آن کم کنیم، این سهم به 18 درصد می رسد.

 

منبع: مهر