۱۳۹۹/۱۱/۲ - ۱۱ : ۳۴

لاریجانی: بایدن و چالش‌های پیش رو

لاریجانی: بایدن و چالش‌های پیش رو

به گزارش جهانی خبر_ صدا و سیما، آقای محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما افزود: ساختار منافع ملی آمریکا تغییر چندانی نخواهد کرد لذا بایدن منش جدید در حکمرانی را به مردم آمریکا عرضه می‌کند.
وی تصریح کرد: موضوع اصلی این نیست که سفید پوستان در آمریکا تحت فشار بودند که یک قیام را بایدن بخواهد کلید بزند و گروهی که تحت فشار هستند فقرا چند ده میلیونی، رنگین پوستان هستند که یک ظلم و تبعیض در قبال آن‌ها وجود دارد.
آقای لاریجانی با اشاره به اینکه دعوا در آمریکا بین پول پرستان است هم گفت: پول پرستان آمریکا در قطب‌های مختلف مالی و غیر مالی در سلطه پول دعوا دارند و ربطی به یک نهضت عظیم داخلی ندارد.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی افزود: در بین دعوای پول پرستان، فضایی برای فقرا پیدا شده است.
وی ادامه داد: حرکتی که ترامپ انجام می‌دهد یک تک اجتماعی نیست بلکه یک پاتک است.
آقای لاریجانی درباره پیش بینی رفتار و وضع سیاسی بایدن هم گفت: بایدن چند برگه شانس دارد مجلس سنا در اختیار اکثریت دموکرات هاست و جمهوری خواهان در حال حاضر سه دسته شدند که از این تعداد حدود ۱۸ نفر به شدت با ترامپ مخالف هستند و معتقدند ترامپ را از هر گونه فعالیت سیاسی باید محروم کنیم.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی افزود: گروهی دیگر به شدت طرفدار ترامپ هستند که حدود ۳۶ نفر هستند و گروهی دیگر هم فعلا ساکت هستند که خبر خوبی برای بایدن است که در مقابل خود حزب جمهوری خواه متحدی را ندارد.
وی ادامه داد: با این شکافی که در جناح جمهوری خواه وجود دارد بایدن فعلاً شرایط خوبی خواهد داشت.
آقای لاریجانی گفت: طبقه تحصیل کرده‌تر آمریکا اعم از هنرمندان، صاحبان قلم و افرادی که فضا‌های مجازی را در اختیار دارند از بایدن حمایت کردند و این چیزی است که در اختیار ترامپ نبود.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی درباره پیش بینی‌ها در مورد ترامپ هم افزود: شانس ترامپ برای ایجاد یک حزب جدید خیلی نزدیک نیست، ولی کاری که ترامپ زمینه آن را فراهم کرد این است که ایالت‌های خاصی، مسیر‌های خشن تری را پیش ببرند و این موضوعات در آمریکا به نفع سیاه پوستان و مظلومان نیست بلکه ایالت‌هایی که تاسیسات عظیم صنعتی دارند اعلام می‌کنند هیچ گاه نمی‌خواستند جزو ایالات متحده آمریکا باشند.
وی گفت: اگر در ۱۰ سال گذشته مورخین راجع به آن می‌نوشتند الان به عنوان یک حرکت اجتماعی است و جزو چالش‌هایی است که بایدن با آن روبروست.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: دموکرات‌ها با موضوع کرونا جدی‌تر رفتار خواهند کرد و صرفاً مسئله واکسن نیست، چون واکسن یک چالش است و بایدن در مسئله مقابله با کرونا فعالیت خواهد کرد.
آقای لاریجانی با اشاره به اینکه بدهی‌های امریکا موضوع عجیبی نیست افزود: بدهی‌های امریکا در دوره‌های مختلف بوده و انجام خواهد شد، اما گسترش روابط امریکا با کشور‌هایی که به نحوی این روابط زیر سؤال رفته بود موجب افزایش بیکاری در امریکا می‌شود و در عین حال وضع اقتصادی امریکا بهتر شود.
وی درباره روابط امریکا با اتحادیه اروپا هم گفت: اروپا بدون امریکا متحد نمی‌شوند و تمام کشور‌های اروپایی به امریکا نیاز دارند، چون اقتصاد و امنیت آن‌ها به امریکا متصل است؛ بنابراین اروپایی‌ها باید هزینه امنیتی خودشان با امریکا و مشارکت خود با ناتو را بیشتر کنند که سیاست بایدن البته با لحن مؤدبانه‌تر همین است.

وی افزود: امریکا مدعی است که باید رهبری جهان را داشته باشد و به هر شکلی باید این موضوع القاء شود که رهبری جهان در بسیاری از نقاط دنیا قابل قبول نیست منتهی امریکا فکر می‌کند حتماً باید در کشور‌های اروپایی باشد.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: امریکا در کشور‌های امریکای لاتین و غرب آسیا می‌خواهد با زور رهبری داشته باشد.
لاریجانی افزود: امریکا با تعریف منافع نامشروع برای خودش و البته معرفی کشور‌هایی که با این منافع نامشروع مخالف هستند را به عنوان تهدید‌های حیاتی اعلام کردند در دوره بایدن با دقت بیشتری به کار خواهد رفت.
وی درباره سیاست امریکا در قبال چین و روسیه هم گفت: روابط امریکا با چین بهبود پیدا خواهد کرد، ولی روابط امریکا با روسیه از گذشته بدتر خواهد شد، چون موضوع شبه جزیره کریمه و اوکراین برای دموکرات‌ها بسیار کلیدی است به خاطر اینکه تحرکات بین المللی روسیه را مهار کنند.
وی افزود: کمپانی‌های امریکایی سعی می‌کنند در چین دوباره فعالیتشان را آغاز کنند که این موضوع برای ورود سرمایه به داخل امریکا ضروری است.
آقای لاریجانی درباره سیاست امریکا در قبال کره شمالی هم گفت: امریکا در کره شمالی گرفتاری دارد و بهترین راه برای محدود کردن کره شمالی بهبود روابط با چین است، چون نفس کره شمالی در اختیار چین است و چینی‌ها از اهرم کره شمالی همیشه استفاده کردند.
وی ادامه داد: احتمالاً امریکا به کمک چین برخی محدودیت‌ها را برای کره شمالی در نظر می‌گیرند البته چین نگران است که اگر روابط کره شمالی با امریکا دوستانه شود کره شمالی از مدار چین خارج شود.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی درباره روابط امریکا با کشور‌های حاشیه خلیج فارس گفت: تعریف منافع حیاتی امریکا در این منطقه بسیار مهم است که این موضوع با ایران در تضاد زیادی قرار می‌گیرد.
وی افزود: بازگشت سیطره امریکا به ایران از اهداف آنهاست که ایران هم محکم ایستاده است.

با وجود تحریم‌ها تعهد در برابر تعهد معنایی ندارد

وی درباره بازگشت امریکایی‌ها به برجام هم ادامه داد: بازگشت به برجام با یک امضاء موضوعیت ندارد مهم برداشتن تحریم هاست و در غیر این صورت بازگشت معنایی ندارد.
آقای لاریجانی گفت: در صورتی که تحریم‌ها بماند بنابراین تعهد در برابر تعهد معنا ندارد بنابراین سیاست تعهد در برابر تعهد باید سطح ابتدایی آن با شارژ صفر باشد نه با این شرایط فعلی که تعهدات زیادی را انجام می‌دهیم و در سوی دیگر آن‌ها هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

 

مکانیسم ماشه صرفا برای انجام تعهدات ایران است


رئیس مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: مکانیسم ماشه صرفا برای انجام تعهدات ایران است و اینکه آمریکا در سازمان ملل نتوانست مکانیسم ماشه را فعال کند بیرون رفتن آنها از برجام بود.
آقای محمدجواد لاریجانی افزود: ما به دوره قبل از ترامپ هم علاقه ای نداریم و معیار باید برداشتن تحریم ها باشد و در صورت وجود تحریم ها، برجام موضوعیت خود را از دست می دهد.
آقای لاریجانی ادامه داد: برجام در دوره قبل از ترامپ هم انجام نشده بود و ترامپ یک عنصر تشدید کننده در عدم عمل به برجام بود.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: اگر امریکایی ها احساس کنند که ما مستاصل شدیم حرکتی انجام نخواهند داد ولی اگر به سمت بی اثر کردن تحریم ها رفتیم آمریکایی ها یک محاسبه جدیدتری خواهند داشت و ما نباید منتظر این باشیم که امریکایی ها تحریم ها را بردارند چون این انتظار سیگنال بدی را به آنها می دهد.
وی درباره پیش بینی از رفتار آینده آمریکا در قبال ایران هم افزود: بر اساس پیش بینی ، آمریکایی ها با اقدامات کوچک، تقاضاهای بزرگ را مطرح می کنند.
آقای لاریجانی درباره موفق نبودن برجام هم گفت: برجام یکسری اشکالات اصولی و پیش فرض نادرستی داشت و اینکه ما چرخ های سانتریفیوژ را کمی کاهش دهیم تا چرخ اقتصاد حرکت کند هم نادرست بود و یا اینکه اگر توافق نکنیم جنگ می شود هم نادرست بود البته استراتژی برد برد هم معقول نبود و در این شرایط ما مظلوم هستیم چرا که تحریم ها تجاوز به حقوق ماست بنابراین می بایست رفع تجاوز شود.
وی افزود: تکنیک ما هم درست نبود چرا که ما با حسن نیت وارد شدیم اما آنها نهایت دغلکاری را کردند بنابراین ما باید قدم به قدم جلو برویم و یک طرح کلی داشته باشیم.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی ادامه داد: تضمین ، یکی دیگر از اشکالات مذاکرات بود چون تضمین فقط برای ایران انجام شد و مکانیسم ماشه فقط علیه ما قابل اعمال است.
آقای لاریجانی گفت: یک بند در برجام وجود دارد که ایران حتی به موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک های اتمی را داشته باشد فکر نخواهد کرد ولی این قابلیت مفهوم بسیار بزرگی دارد چرا که اگر قابلیت ،تئوریک باشد که قالب موشک ها را شامل می شود و اگر قابلیت عملی باشد که ما کلاهک نداریم که بخواهیم موشک سوار کنیم و گذاشتن این بند یک اشکال بزرگ بود و الان هر موشکی که می سازیم اعلام می کنند این مورد جزو همان بند است چون قابلیت حمل دارد.
وی افزود: مکانیسم ماشه یعنی هر کدام از اعضایی که برجام را امضا کردند اگر مدعی شوند که ایران کار خود را انجام نداده می توانند موارد را به شورای امنیت برای بررسی بفرستند و در نتیجه اگر توافق نشد همه موارد به اول بر می گردد یعنی تمام تحریم ها بدون نیاز به یک رای گیری مجدد در شورای امنیت به شرایط اولیه باز می گردد.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: اینکه آمریکا در سازمان ملل نتوانست مکانیسم ماشه را فعال کند بیرون رفتن آنها از برجام بود.
آقای لاریجانی افزود: مکانیسم ماشه صرفا برای انجام تعهدات ایران است.
وی درباره روابط آمریکا با عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: اولین تغییرات در داخل عربستان است و دموکرات ها با نایف روابط خیلی نزدیکی دارند بنابراین بعید نیست آمریکا یک تحرکاتی را برای یک جا به جایی قدرت در داخل عربستان شروع کند و روزگار راحتی برای بن سلمان نیست اما منافع آمریکایی ها فراتر از اینهاست.
رئیس مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی ادامه داد: سلطه آمریکایی ها بر عربستان و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تقویت خواهد شد البته با استراتژی تحولات داخلی و با نام دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بیشتر این تحولات را کلید خواهند زد.