مطالب حوزه فناوری

تکمیل چرخه نسخه‌نویسی الکترونیکی برای بهره‌برداری عمومی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات از تکمیل شدن چرخه «نسخه‌نویسی الکترونیکی» بری بهره‌برداری عمومی در کل کشور خبر داد.

تکمیل چرخه نسخه‌نویسی الکترونیکی برای بهره‌برداری عمومی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات از تکمیل شدن چرخه «نسخه‌نویسی الکترونیکی» بری بهره‌برداری عمومی در کل کشور خبر داد.

در تکنولوژی 5G به دلایل فنی مزیت رقابتی داریم

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، با بیان اینکه در 5G، ما به دلایل فنی مزیت رقابتی داریم گفت: ​فناوری 5G به دلیل فکرافزاری بودن و بهره زیادی از نرم افزار می­برد و وابستگی کمتری به سخت­افزار دارد، طبیعتا ما در کشور مزیت داریم.

انسولین قلمی، ارزبرترین داروی کشور

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای واردات انسولین قلمی تخصیص می ‌یابد، گفت: انسولین قلمی در بین داروها بیشترین ارزبری را دارد، درحالیکه انسولین رگولار وNPH طی سالیان متمادی در داخل تولید و مصرف می‌ شود و در تمامی داروخانه ها نیز در دسترس بیماران است.

ساخت برچسب برای اندازه‌گیری قند خون

دانشمندان یک برچسب کوچک و نرم ساخته‌اند که روی پوست انسان قرار می‌گیرد و اطلاعات بسیاری را درباره بدن افراد جمع‌آوری می‌کند.

آغاز مرحله دو مطالعه واکسن کووایران برکت

مدیر گروه نظارت بر مطالعات بالینی واکسن 'کووایران برکت' گفت: تا آخر بهمن همه ۵۶ نفر مورد مطالعه مرحله یک تزریق، واکسن خود را در دو دُز دریافت کردند و فرآیند ورود داوطلب به مطالعه متوقف شد.

لزوم برخورد با تولیدکنندگان ماسک بدون مجوز

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به ارتقاء کیفیت ماسک‌های تولید داخل، بر لزوم برخورد با تولیدکنندگان بدون مجوز ماسک توسط مراجع ذی‌صلاح تاکید کرد.

هشدار نسبت به افزایش ابتلا به کرونا در رده های سنی زیر 20 سال

استاندار تهران با اشاره به چرخش ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح کشور از افزایش مبتلایان زیر ۲۰ سال در استان تهران خبر داد.

بازتوزیع سنی مبتلایان به کرونا در تهران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با توجه به شباهت علایم بالینی افتراق نوع جهش یافته ویروس کووید ۱۹ از نوع کلاسیک آن را بسیار دشوار برشمرد و تاکید کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی کماکان در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و حتی واریانت های جدید آن نقش موثری دارد.

مرحله نخست تزریق «رازی کووپارس» آغاز می‌شودمعاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از آغاز مرحله نخست تزریق انسانی واکسن «رازی کووپارس» در یکی دو روز آینده خبر داد و گفت: شرایط انتخاب ۱۳۳ متقاضی به زودی اعلام می‌شود.

فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کووید ۱۹ آغاز شد

‌‌سخنگوی سازمان غذا و دارو از آغاز فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کووید ۱۹ در بیمارستان ‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی کشور به دستور وزیر بهداشت خبر داد.

متادون و ترامادول؛ پیشتاز اصلی‌ ترین عوامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سال 98 بیش از ۱۲ هزار نفر براثر مسمومیت ناشی از مصرف متادون به بیمارستان ‌ها مراجعه کرده‌اند، بر ضرورت نظارت بیشتر بر نحوه توزیع این دارو تاکید کرد.

جزئیات رنگ بندی کرونایی کشور؛ ۱۴ درصد افت رعایت‌ها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: طبق آخرین آمار ۱۱ شهر قرمز کرونایی است که همگی در استان خوزستان هستند. همچنین ۵۲ شهر نارنجی و ۲۱۷ شهر زرد و ۱۶۸ شهر آبی است.

واضح‌ترین تصاویر واقعی مولکول دی‌ان‌ای

واضح‌ترین تصویر ممکن از یک مولوکول دی‌ان‌ای(DNA)توسط دانشمندان ثبت شد. این تصویر پیچ‌و تاب خوردن اتم‌ها را نشان ‌می‌دهد.

برگزاری کنگره سلامت مردان با تکیه بر زیرساخت های دانشگاه علوم پزشکی مجازی

دبیر علمی پنجمین کنگره سلامت مردان و مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، بر لزوم تقویت هرچه بیشتر زیرساخت های دانشگاه علوم پزشکی مجازی تاکید کرده و گفت: وجود این زیرساخت ها همانند نعمت است. دانشگاه علوم پزشکی مجازی بهترین مکان برای برگزاری کنگره سلامت مردان بود. زیرا طراحی زیرساخت این دانشگاه به ما در ایجاد ارتباط با مردم در هر ساعتی بدون هیچ اشکالی کمک می کند.

۴۰ شرکت دانش‌بنیان وارد ارمنستان شدند تا بازار محصولات ایران‌ساخت را گسترش دهند

توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت در بازارهای جهانی، ۴۰ شرکت فناور ایرانی را راهی ارمنستان کرد.

تدوین و تصویب سند ملی سلامت مردان

وزیر بهداشت گفت: سالها سازمان جهانی بهداشت در کشورهای در حال توسعه، تامین و ارتقای سلامت گروه آسیب پذیر که از دید آنها زنان و کودکان بودند را مورد توجه داشت اما دست اندرکاران سلامت جهان، متوجه شدند که از یک جمعیت بسیار مهم و تاثیرگذار و مهم در جهان، یعنی مردان، غافل شده اند.

فوت ۸۹ بیمار دیگر

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۸۰۱۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.